wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. SmartMoto Challenge we Wrocławiu
SmartMoto Challenge we Wrocławiu

Studenci Politechniki Wrocławskiej zorganizują na swoim kampusie międzynarodowe zawody crossowych motocykli elektrycznych. Sierpniowa impreza będzie pierwszą tego typu organizowaną w Polsce.

Reklama

SmartMoto Challenge to zawody, w których udział biorą drużyny złożone ze studentów i doktorantów. Na początku projektują swoją elektryczną maszynę, następnie ją budują i przystępują do rywalizacji. W głównej mierze chodzi tu o wykorzystanie zdobytej na studiach wiedzy. Co ciekawe, podczas zawodów oceniany jest nie tylko motocykl, ale także umiejętności całej drużyny w kwestiach biznesowych.

– Studenci przedstawiają biznes plan, który zawiera m.in. perspektywy wdrożenia produkcji i sprzedaży swojego produktu na najbliższe 3 lata. Prezentują również innowacyjne pomysły, które przygotowali, a całość jest oceniana przez jury, w skład którego wejdą znane osobistości zajmujące się motoryzacją i przedsiębiorczością, a także pracownicy naukowi – mówi Mikołaj Ostrowski z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr.

Studenci Politechniki Wrocławskiej mają bardzo duże doświadczenie w zawodach z serii SmartMoto Challenge, gdyż ze swoimi elektrycznymi pojazdami startują w nich regularnie od 2013 roku – głównie w Barcelonie.

– Chcemy aktywnie uczestniczyć w rozwoju elektromobilności w Europie, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację SmartMoto Challenge we Wrocławiu. Na naszym wydarzeniu rywalizację podejmą motocykle elektryczne stworzone przez inżynierów z całej Europy. Wrocławianie będą mogli również zobaczyć rozwiązania przemysłowe w zakresie pojazdów elektrycznych na specjalnym Festiwalu E-mobility, który odbędzie się w ramach naszego wydarzenia – dodaje Mikołaj Ostrowski.

Konkurencje dynamiczne i statyczne

Zespoły w zawodach SmartMoto Challenge zmagają się zarówno w konkurencjach statycznych, jak i dynamicznych. Muszą opowiedzieć nie tylko o kosztorysie i biznesplanie projektu, ale także wykazać się w teście przyspieszenia, jeździe między stożkami i wyścigu endurance.

Każde tego typu zawody mają określony temat. Tegoroczny związany jest z motocyklami typu cross/enduro, które muszą odpowiednio poradzić sobie nie tylko na torze off-roadowym, ale także w konkurencjach na zwykłej, asfaltowej nawierzchni.

Zawody, które studenci Politechniki Wrocławskiej zorganizują w sierpniu mają swój ściśle określony regulamin. Nowością na pewno będzie jednak zwiększona moc silników startujących pojazdów.

– Z roku na rok dopuszczalna moc silnika jest zwiększana. Zaczynaliśmy od 2 kW, a teraz zwiększamy ją do 30. Organizatorzy SmartMoto Challenge stawiają na rozwój tej rywalizacji, dlatego także w tym roku idziemy o krok dalej. Większa moc silnika sprawia, że konstrukcje są bardziej atrakcyjne dla potencjalnego odbiorcy, a także stanowią jeszcze większe wyzwanie inżynieryjne dla samych konstruktorów – mówi Mikołaj Ostrowski.

Wykorzystają kampus PWr

Wrocław SmartMoto Challenge odbędzie się 22-26 sierpnia. Część statyczna oraz niektóre konkurencje dynamiczne rozegrane zostaną na kampusie PWr, natomiast crossowe na specjalnym torze spełniającym wymogi jazdy terenowej. Zapisy na to emocjonujące wydarzenie trwają do końca lutego, a studenci Politechniki Wrocławskiej cały czas pracują nad nową maszyną, z którą powalczą w tym roku.

– Jako Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych konstruujemy nowy motocykl na zawody w Barcelonie i we Wrocławiu. Tegoroczny projekt to również motocykl crossowy. Jesteśmy wspierani przez UNIKAT Motorworks i jesteśmy właśnie w trakcie prac nad nowym motocyklem LEM Thunder. Szczegóły dotyczące nowej konstrukcji planujemy zdradzić już niebawem – tajemniczo zaznacza przedstawiciel Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr Mikołaj Ostrowski.

Dotychczas zawody z serii SmartMoto Challenge odbywały się wyłącznie w Barcelonie oraz Moskwie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl