wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszyła Akademia Pierwszaka dla studentów z zagranicy
Ruszyła Akademia Pierwszaka dla studentów z zagranicy

Akademia Pierwszaka, pierwsze z cyklu spotkanie, zorganizowano w Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju, fot. ARAW

Kilkudziesięciu młodych ludzi wzięło udział w pierwszym z serii spotkań „Akademii Pierwszaka”. Prelekcje i warsztaty organizowane są w ramach projektu Teraz Wrocław firmowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Partnerem projektu „Teraz Wrocław” jest Visa&Work, firma specjalizująca się w kompleksowej obsłudze prawnej cudzoziemców, świadcząca usługi doradcze w kwestii legalizacji pobytu.

Reklama

Miejscem otwierającego cykl spotkania był CUKR, czyli Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju. Jednak organizatorzy przedsięwzięcia mocno podkreślają, że to projekt dla wszystkich obcokrajowców, którzy zdecydowali się na studia we Wrocławiu, bez względu na narodowość. Gospodarze centrum przy ul. Ruskiej 46a także zwracają uwagę, że w innych wydarzeniach biorą udział nie tylko Ukraińcy, często przychodzą tam Białorusini, Rosjanie, Hindusi.

Od legalizacji pobytu po wolontariat

Seria spotkań obejmuje najważniejsze wyzwania, z którymi mają do czynienia młodzi ludzie po przeprowadzce do Wrocławia. – Mówimy o zasadach legalizacji pobytu i obowiązkach na uczelni. Opowiadamy, gdzie szukać stażu oraz jakie są szanse na prace we Wrocławiu po studiach - mówi Mirosław Lebiedź z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. - Na spotkania w roli prelegentów zaprosimy policjantów i strażników miejskich, aby powiedzieli, z kim i gdzie kontaktować się w sytuacjach zagrożenia.

Zajęcia dotyczą nie tylko formalności i obowiązków. Uczestnicy spotkań mogą się dowiedzieć, jak korzystać z komunikacji, systemu rowerów miejskich, gdzie mogą pograć w koszykówkę, a gdzie popływać.

Mirosław Lebiedź: - Chcielibyśmy, aby osoby, które przyjechały do Wrocławia na studia, jak najlepiej wykorzystały czas. Mówimy o tym, jak go sobie dobrze zorganizować, ale także jak aktywnie wypełnić popołudnia po zajęciach na uczelni.

Akademia pierwszaka Teraz Wrocław (Академія першокурсника)

Akademia pierwszaka Teraz Wrocław (Академія першокурсника)

Spotkania
Termin od 11 października 2018 do 22 listopada 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Dlatego jednym z prelegentów był Igor, student z Ukrainy, który od kilku lat mocno angażuje się w wolontariat. Tylko w tej sferze aktywności można wybrać np. między organizacjami działającymi na uczelniach, przez schroniska dla zwierząt, po pracę na rzecz hospicjów, czy domów opieki nad osobami starszymi.

- Takie działania to nie tylko prospołeczna forma aktywności, spełnienia się w niesieniu pomocy, ale, jak podkreślał Igor, doskonała metoda samorozwoju – mówi Mirosław Lebiedź.

Kolejne spotkanie planowane jest na czwartek 18 października.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl