wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Projekty studentów Politechniki z nagrodami w USA
Projekty studentów Politechniki z nagrodami w USA

fot. Politechnika Wrocławska

Studenci Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowym konkursie Mars Colony Prize w Stanach Zjednoczonych wystartowali z dwoma projektami osiedla na Czerwonej Planecie. Spośród stu nadesłanych prac z całego świata „Twardowsky” zajął drugie miejsce, z kolei „Ideacity” piąte.

Reklama

Międzynarodowy konkurs Mars Colony Prize na projekt osiedla na Czerwonej Planecie zorganizowano w ramach międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society, która jak co roku przyciągnęła naukowców i przedsiębiorców z całego świata, zaangażowanych w tematykę badań kosmosu.

Co ciekawe, w czołowej dziesiątce prac, które wyłoniono spośród 100 nadesłanych projektów, znalazły się osiedla opracowane przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz oczywiście przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej. Warto nadmienić, że Mars Colony Prize nie był konkursem typowo studenckim, bowiem swoje propozycje mogli nadsyłać zainteresowani z całego świata, w tym także inżynierowie, którzy na co dzień  mają styczność z branżą kosmiczną.

Pomimo tak ogromnej konkurencji jury na drugim miejscu podium (nagroda 5 tysięcy dolarów) ulokowało projekt „Twardowsky” wykonany przez studentów i doktorantów PWr, skupionych wokół grupy Space is More i Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road. Przy realizacji pracy pomagali im także członkowie Koła Naukowego MOS.

Z kolei, druga propozycja wrocławskiej uczelni także znalazła uznanie w oczach komisji, która za pracę „Ideacity” przyznała im piąte miejsce. Ten projekt wykonywali studenci grupy Innspace.

fot. Politechnika Wrocławska

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii, z przeznaczeniem dla tysiąca osób. Co ważne, osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a także być przystosowane do wytworzenia produktów na eksport. Miasto musiało zapewniać jedzenie i materiały budowlane dla swoich mieszkańców, tak aby w przyszłości była możliwa jego rozbudowa.

To nie było proste zadanie, gdyż projektanci musieli wziąć pod uwagę m.in. ograniczenia wynikające z warunków panujących na Marsie – jakość gleby, temperaturę czy wysoki poziom radiacji.

Za najlepszy projekt w amerykańskim konkursie uznano „Star City" opracowany przez przedstawicieli Massachusetts Institute of Technology. 

Czytaj także: Zaprojektowali bazę na Marsie i zostali wyróżnieni w konkursie First Colony on Mars

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl