wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

30°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Program „Mozart” – odsłona czwarta

Z Politechniki Wrocławskiej pochodzi aż 18 osób, pracowników naukowych, którzy biorą udział w IV „Mozarcie”. Poza tym do realizacji wytypowano przedsięwzięcia z udziałem wykładowców Uniwersytetu Ekonomicznego, Wyższej Szkoły Bankowej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutu Polskiej Akademii Nauk.

Podsumowanie IV odsłony programu MOZART

Jak zwykle i tej edycji rozpiętość zgłoszonych przedsięwzięć jest bardzo szeroka, obejmuje budownictwo, ekonomię, nauki biologiczne, mechanikę i automatykę. Wśród prac jest np. opracowanie urządzeń do termoterapii dotykowej, a także opracowanie zielonych ścian wraz z doborem roślin. Inny projekt dotyczy systemu monitorowania roślin z użyciem dronów, jeden z wykładowców Politechniki będzie pracował nad nowymi rozwiązaniami układu zawieszenia w autobusach.

Ile osób wzięło udział w programie?

W czterech odsłonach programu „Mozart” udział wzięło około 130 młodych pracowników naukowych wrocławskich uczelni i tyle samo firm. Z założenia naukowcy mają wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, a dla przedsiębiorców to okazja przeanalizowanie problemów i wyzwań stojących przed ich firmą oraz znalezienie optymalnych rozwiązań. Naukowcy, nie rezygnując z etatu na uczelni, przez 32 godziny w miesiącu pracują na rzecz firmy. Dostają za to 3,2 tys. zł miesięcznie, a pieniądze przez rok wykłada miasto. 

Zyski z istnienia takich tandemów mają kilka wymiarów. Uczony ma okazję w praktyce sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, a jego prace nie trafiają na dno szuflady. Firma zyskuje darmowe konsultacje poważnego fachowca, który także w tym czasie może szkolić pracowników. Beneficjentem jest także miasto: dobrze rozwijająca się firma przyjmie kolejnych pracowników.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl