wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prof. Peter McLaren we Wrocławiu

Prof. Peter McLaren – jeden z twórców i głównych przedstawicieli pedagogiki krytycznej, będzie gościł od 15 do 18 czerwca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Wizyta jest realizowana w ramach programu Visiting Professors finansowanego z funduszu Scientiae Wratislavienses Urzędu Miejskiego Wrocławia.  

Reklama

Wizyta naukowca związana jest z planowaną V Międzynarodową Konferencją Edukacji Krytycznej, która po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Organizatorem konferencji jest Dolnośląska Szkoła Wyższa we współpracy z Zakładem Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Peter McLaren jest autorem lub redaktorem około 50 książek i kilkuset artykułów naukowych, szeroko znanym z publikacji z zakresu radykalnej teorii edukacji, krytycznej socjologii oświaty, studiów kulturowych, krytycznej etnografii oraz teorii marksistowskiej. W czasie wizyty profesor Peter McLaren wygłosi dwa wykłady oraz weźmie udział w dyskusji panelowej wokół polskiego wydania swojej książki pt. Życie w szkołach, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Profesor Peter McLaren jest jednym z twórców i głównych przedstawicieli pedagogiki krytycznej. Jest profesorem studiów krytycznych w College of Educational Studies na Uniwersytecie Chapmana w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także emerytowanym profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz emerytowanym profesorem Miami University of Ohio. Pełni funkcję honorowego dyrektora Center for Critical Studies in Education na Northeast Normal University w Changchun w Chinach. Peter McLaren jest autorem lub redaktorem około 50 książek i kilkuset artykułów naukowych, szeroko znanym z publikacji z zakresu radykalnej teorii edukacji, krytycznej socjologii oświaty, studiów kulturowych, krytycznej etnografii oraz teorii marksistowskiej. Jego teksty zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Pięć jego książek otrzymało Nagrodę Krytyków Amerykańskiego Stowarzyszenia Studiów nad Edukacją, a książka Life in Schools została uznana przez międzynarodowy komitet badaczy przy Moscow School of Social and Economic Sciences za jedną z dwunastu najważniejszych prac z zakresu edukacji. Za swoją działalność naukową został uhonorowany licznymi nagrodami, a na uniwersytetach w Tijuanie i w Cordobie powstały instytuty badawcze pedagogiki krytycznej nazwane jego imieniem.

Program wizyty prof. Petera McLarena w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

15 czerwca, godz. 10.40 - wykład pt. Edukacja odzyskana. Rewolucyjna pedagogika krytyczna

16 czerwca, godz. 17.30 - dyskusja panelowa z udziałem autora wokół polskiego wydania książki Petera McLarena pt. Życie w szkołach.

18 czerwca, godz. 15.45 - wykład pt. Co to znaczy zmienić świat? Stare i nowe ujęcia edukacji krytycznej.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, Aula.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl