wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Powstał EuGenius, czyli robot – przewodnik

Lubi przebywać wśród ludzi, wyraża emocje za pomocą gestów i mimiki, sprawdza się w roli przewodnika. Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma General Robotics zaprezentowała swojego robota – EuGeniusa.

Reklama

Robot EuGenius został zaprojektowany jako przewodnik po salach wystawowych. Projektem zajmowało się KUBASEK STUDIO, natomiast wykonaniem zajmowali się inżynierowie z General Robotics. To pierwszy robot stworzony przez zespół inżynierów z General Robotics, działającej we Wrocławskim Parku Technologicznym. Tworzą go specjaliści z zakresu elektroniki, informatyki, automatyki i mechaniki, absolwenci wrocławskich uczelni wyższych, którzy mają na swoim koncie wiele projektów. Pracowali m.in. przy autonomicznym ciągniku rolniczym Agribot oraz łaziku marsjańskim. – EuGenius wszędzie, gdzie się pojawi, wzbudza uśmiech znajdujących się w pobliżu osób, co mi osobiście przynosi bardzo dużo satysfakcji. Zarówno dorośli, jak i dzieci cieszą się na jego widok i od razu chcą się z nim przywitać – mówi Michał Ogórek, szef General Robotics.

Nazwa EuGenius ma podkreślić europejskie pochodzenie robota, zaprzeczając jednocześnie obecnej dominacji firm z innych kontynentów w tej branży oraz zapowiadać ciągłe dążenie do dalszego rozwoju projektu.

Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego S.A.: – Najbardziej cieszy nas, że nie tylko w Japonii i Stanach Zjednoczonych specjaliści pracują nad tak zaawansowanymi projektami związanymi z robotyką. Wizja z filmów „Ja, robot” oraz „Sztuczna inteligencja” staje się rzeczywistością.

Od końca czerwca EuGenius oprowadza zwiedzających po Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl