wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Poradnik studenta 2: Jak sobie radzić na uczelni
Poradnik studenta 2: Jak sobie radzić na uczelni

Budynek Wydziału Prawa, na dole bar, na górze sale wykładowe, fot. jk

Sprawdź, co i gdzie załatwić podczas studiów. Kogo prosić o pomoc w razie kłopotów na uczelnie, gdzie szukać dorywczej pracy oraz gdzie zjeść dobrze i tanio.

Reklama

Formalnie studia rozpoczynają się od immatrykulacji i wręczenie indeksów, chociaż dzisiaj większość uczelni rezygnuje z ich papierowej wersji. Jednak nowi studenci powinni przynajmniej zajrzeć do regulaminu studiów, aby przy pierwszej sesji egzaminacyjnej nie być zaskoczonym konsekwencjami niezaliczonych ćwiczeń i egzaminów.

To nie ostrzeżenie (dobra rada – też źle brzmi), ale podpowiedź, jak się przygotować do (prawie) dorosłego życia.

Pomocy szukaj w dziekanacie

W trakcie studiów większość formalności załatwia się w dziekanacie wydziału:

 • wpis na kolejny semestr;
 • podanie o stypendia, akademik i inne formy wsparcia;
 • podania przedłużenia sesji egzaminacyjnej, albo powtarzanie przedmiotu.

Z paniami z dziekanatu najlepiej zachować dobre relacje. Obdarzone niebywała cierpliwością są w stanie pomóc wykaraskać się z największych opresji. W trudnych sytuacjach życiowych często angażują się osobiście w załatwienie dodatkowego terminu, zgody dziekana na przedłużenie sesji, a nawet dzwonią do studentów przypominając o dokumentach, które dawno powinni znaleźć się w dziekanacie.

Student, który poczuje się pokrzywdzony (przez wykładowcę, dziekana, inną komórkę uczelnianą), ma prawo się poskarżyć i oczekiwać zmiany decyzji. Na wielu uczelniach działają już rzecznicy praw studenta, swoją sprawę można także zgłosić w biurze Rzecznika Praw Studentów przy Parlamencie Studentów, a  to bardzo doświadczona i skuteczna instytucja.

Jak się starać o stypendium?

Studenci wszystkich uczelni, publicznych i niepublicznych, mogą starać się o stypendia przyznawane przez szkoły wyższe. Te najpopularniejsze to stypendia socjalne i naukowe.

O stypendium socjalne mogą zabiegać osoby, które udowodnią wyjątkowo niskie dochody rodziny w przeliczeniu na osobę. Stawki tego rodzaju wsparcia są różne, zależą od uczelni. Wnioski o stypendia socjalne trzeba składać zaraz po rozpoczęciu roku akademickiego, wcześniej upewniwszy się jakiego rodzaju dokumenty są wymagane oprócz samego podania.

Stypendia naukowe przypadają studentom z dobrymi ocenami. Uwaga, ich wysokość różni się nawet w obrębie tej samej uczelni.

Informacji o zasadach przyznawania stypendiów naukowych należy szukać na stronach internetowych uczelni.

Stypendia studenckie fundują także:

 • prezydenci, burmistrzowie oraz starostowie;
 • firmy;
 • towarzystwa naukowe, stowarzyszenia i fundacje współpracujące z uczelniami, w tym instytucje zagraniczne;
 • instytucje i związki religijne.

Kredyt studencki

Studenci mogą starać się o preferencyjny kredyt studencki. Co roku z tej formy wsparcia korzysta kilka-, kilkanaście tysięcy osób. Co miesiąc przez cały okres nauki – o ile nie powtarzają roku, ani nie mają przerwy w studiach – otrzymują oni 600 zł na dowolny cel. Kredyt należy zacząć spłacać dwa lata po zakończeniu nauki.

Jak znaleźć dodatkową pracę?

We Wrocławiu dorabiają tysiące studentów. Najczęściej pracują w knajpach, sklepach, galeriach handlowych, firmach informatycznych i ochroniarskich, na siłowniach, na basenach, jako opiekunki do dzieci, pracownicy budowlani i w kancelariach prawniczych. Olbrzymia część z nich już od pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie w swoich zawodach. Okazji do znalezienia dodatkowego dochodu jest mnóstwo.

W znalezieniu pracy wspierają uczelniane Biura Karier, które działają przy niemal każdej wrocławskiej szkole wyższej.

Warto zaglądać na ich strony internetowe, bo proponują także wiele rodzajów szkoleń, warsztatów, praktyk, które znacznie ułatwiają zdobycie dobrej pracy.

Wiele kursów doszkalających (np. zarządzania zespołem, pracy w grupie, pozyskiwania funduszy unijnych) organizują także samorządy studenckie i organizacje działające na uczelni.

Oto jest pytanie: pizza, czy pierogi

Żywieniem studentów przez dziesięciolecia zajmowały się przede wszystkim stołówki studenckie. Ich miejsce zajęły samoobsługowe – w olbrzymiej części – bary i restauracje, które można znaleźć na każdej niemal uczelni.

Restauracje sieci Bazylia znajdują się m.in.

 • na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego
 • w Serowcu, czyli C-13 na Politechnice Wrocławskiej,
 • na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego.

Dobrze i niedrogo karmią w Strefie Kultury Studenckiej na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

W gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Norwida) działa stołówka, a naprzeciwko Cynamonbar. W rejonie placu Grunwaldzkiego, gdzie uczy się i mieszka kilkanaście tysięcy studentów jest miejsc, gdzie można się posilić. Na przykład, na nieśmiertelne pierogi można się wybrać m.in. do:

 • baru Jedzonko, baru Na rogu – oba ul. Grunwaldzka;
 • baru Remont – pl. Grunwaldzki, okolice Sedesowców;
 • Swojskiej Chatki – ul. Reja.
 • barów przy Kredce i Ołówku

Obok pierogów drugim najpopularniejszym studenckim daniem jest pizza, którą podają: w Pizzeri Bravo (u podnóża Sedesowców), w Pizzy Hut (ul. Curie-Skłodowskiej), a także w klimatycznej restauracji Przyjaciele i Znajomi na rogu ul. Liskego i Grunwaldzkiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl