wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Najchętniej wybierane kierunki na wrocławskich uczelniach
Najchętniej wybierane kierunki na wrocławskich uczelniach

Uniwersytet Medyczny, fot. Tomasz Walków

Wrocławskie szkoły wyższe w większości jeszcze do lipca rejestrują zgłoszenia kandydatów na studia. Lista najpopularniejszych kierunków zbytnio się nie zmieniła. Wśród najbardziej obłożonych jest hit rekrutacyjny ubiegłego roku: chemia i toksykologia sądowa oraz psychologia, weterynaria, architektura oraz studia lekarsko-stomatologiczne.

Reklama

W systemie rekrutacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego było 9391 zgłoszeń (dane ze wszystkich uczelni dotyczą stanu na 15 czerwca). – Mamy 2200 więcej kandydatów niż na tym samym etapie rekrutacji w poprzednim roku – informuje Agata Sałamaj z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce przypada na studiach z chemii i toksykologii sądowej (uniwersytecki Wydział Chemii prowadzi je wspólnie z Uniwersytetem Medycznym). Poza tym na liście najbardziej obleganych znajdują się od kilku lat niezmiennie: psychologia (średnio 6,3 kandydatów na miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (średnio 4,65 kandydatów na miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (4,5 chętnego na miejsce).

Także na Politechnice Wrocławskiej w połowie czerwca zarejestrowanych zgłoszeń było więcej niż w 2015 r. i to o ponad 1600. Liczba deklaracji nie pokrywa się z liczbą chętnych, bo jedna osoba może się zgłosić nawet na kilka kierunków. W tej klasyfikacji Politechnikę wybrało o ponad tysiąc osób więcej niż rok temu.

Tradycyjnie najtłoczniej jest po indeks na architekturze, wiele osób na jedno miejsce przypada także na studiach informatycznych na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz Wydziale Elektroniki. – Za niespodziankę można uznać duże zainteresowanie studiami na inżynierii kwantowej, ponieważ to jest nasz nowy kierunek. Na 35 miejsc jest już 60 osób – informuje Michał Ciepielski z biura prasowego uczelni.

Uniwersytet Przyrodniczy ma w tym roku do rozdania 2650 indeksów na studiach I stopnia. Do połowy czerwca deklaracje złożyło 1720 osób. Jak co roku, najwięcej młodych ludzi wybiera weterynarię (4 osoby na miejsce), popularne są także: biotechnologia, żywienie człowieka, geodezja i kartografia, biologia. Jolanta Cianciara, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego: – W porównaniu z ubiegłorocznym naborem znacznie zwiększyła się popularność ogrodnictwa i architektury krajobrazu.

Uniwersytet Medyczny na studia dzienne I stopnia przyjmie prawie tysiąc osób, z czego aż 253 na studia lekarskie. O dobrych kandydatów uczelnia nie musi się martwić. Na medycynę we Wrocławiu w połowie czerwca było ponad dziesięciu kandydatów na miejsce. Jeszcze ostrzejsza selekcja będzie prawdopodobnie na studia na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym – tu do rozdysponowania jest 55 miejsc, a zgłoszeń 749. Zapewne na tym się nie skończy. W 2015 r. na jedno miejsce przypadło 31 chętnych. Uczelnia proponuje jeszcze studia z pielęgniarstwa, fizjoterapii, dietetyki. Przed rokiem na tych kierunkach było od trzech do siedmiu chętnych na miejsce.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl