wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Polski Wynalazek Roku 2014 dla wrocławian

Autorzy pomysłu to para wrocławian Patryk Arłamowski, automatyk, ekonomista, i Kamila Rudnicka, studentka elektroniki i telekomunikacji. Oboje są rezydentami Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który działa przy Wrocławskim Parku Technologicznym.

25-letni Arłamowski ma na swoim koncie już dwadzieścia nowatorskich rozwiązań, produktów i usług, natomiast nieco młodsza Rudnicka opracowała eFakturomat.

Zaprojektowany przez nich elektryczny wózek inwalidzki wyposażony jest w komputer. Specjalistyczne oprogramowanie, dostosowane do stopnia i rodzaju niepełnosprawności użytkownika, pozwala mu nie tylko sterować samym wózkiem, wpływać na szybkość i kierunek jazdy, ale także np. włącznikami światła, zamkami w drzwiach, podstawowymi urządzeniami domowymi oraz mechanizmami, z których korzysta mieszkaniem, np. windami.

Jest także wyposażony w system, dzięki któremu w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu (upadku z wózka) właściciel urządzenia będzie w stanie wezwać pomoc. Poza tym potrafi rozpoznać gwałtowne, przypadkowe i niepożądane polecenia, które mogą doprowadzić do wywrotki wózka.

WPT/wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl