wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Politechnika współpracuje z CeTA
Politechnika współpracuje z CeTA

Gimbal skonstruowany przez studenta Politechniki, fot. pwr

Student Politechniki Wrocławskiej opracował dla Centrum Technologii Audiowizualnych model stabilizatora obrazu.

Reklama

Umowę o współpracy Politechniki Wrocławski z Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) została podpisana w ubiegłym oku. Dzięki porozumieniu studenci mają dostęp do nowoczesnych technologii. Są już pierwsze efekty tej współpracy. Student PWr, Jan Gajos, zbudował dla CeTA innowacyjne gimbale.

Gimbale to urządzenia, które ułatwiają pracę operatorom kamer i fotografom dzięki stabilizacji obrazu. Niwelują wszelkiego typu drgania związane np. z poruszaniem się operatora, dzięki czemu obraz staje się płynny i stabilny.

Jan Gajos jest studentem kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektroniki, gimbale konstruuje w ramach obowiązkowych praktyk studenckich.

– W Centrum mieliśmy zajęcia w trakcie semestru i gdy zobaczyłem całe zaplecze techniczne, to pomyślałem, że fajnie byłoby tu trafić. Złożyłem wniosek o przyjęcie na praktykę. Jestem bardzo zadowolony, bo praca tutaj daje duże możliwości – mówi student Wydziału Elektroniki.

Pierwotnie miał przygotować jeden gimbal, ale okazało się, że potrzebne będą jednak dwa modele. Pierwszy, mniejszy przeznaczony jest do aparatów i kamer o wadze do 5 kg. Do drugiego, znacznie większego będzie można zamontować kamery o wadze do 8 kg.

– Gimbale są zbudowane z włókna węglowego, z którego wykonano nie tylko rurki o średnicy 25 mm, ale także elementy łączeń. Wszystkie części metalowe są aluminiowe. Całość jest lekka, ale po zamontowaniu silników waga urządzenia znacznie wzrasta, dlatego podczepiamy je do specjalnych stelaży - kamizelki ze stabilizatorami, co bardzo ułatwia pracę operatorowi – tłumaczy Gajos.

Urządzenia są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystywane zarówno przez operatorów filmowych, jak i telewizyjnych. Każdy użytkownik może je dostosować do swoich potrzeb dzięki zastosowaniu specjalnego, 32-bitowego sterownika.

– Na przykład można regulować opóźnienie i prędkość obrotu kamery, jest także przycisk powodujący spojrzenie kamery w dół i jej powrót do pozycji wyjściowej. Można również zamontować joystick i sterować kamerą bez konieczności poruszania się – dodaje młody konstruktor.

Obecnie gimbale są jeszcze w fazie testów, praca nad nimi powinna się zakończyć pod koniec sierpnia.

– Warto dodać, że zakup profesjonalnego sprzętu filmowego wiąże się zawsze ze sporym kosztem. Jeśli buduje się go samemu, można sporo zaoszczędzić i również osiągnąć zamierzony efekt  – dodaje Gajos.

pwr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl