wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Trzy nowe wydziały na Politechnice Wrocławskiej. Jakie kierunki dla studentów?
Trzy nowe wydziały na Politechnice Wrocławskiej. Jakie kierunki dla studentów?

Otwarcie nowych wydziałów na Politechnice Wrocławskiej. Fot. Politechnika Wrocławska

Na Politechnice Wrocławskiej oficjalnie pojawiły się trzy nowe wydziały: Informatyki i Telekomunikacji, Zarządzania oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Jak będzie wyglądała ich struktura i co się zmieni dla studentów?

Reklama

Osiem katedr, dwanaście kierunków, 400 nauczycieli akademickich i 5 tys. studentów liczy sobie Wydział Informatyki i Telekomunikacji (WIT). To nie tylko największy w Polsce wydział zajmujący się informatyką i telekomunikacją, ale i największy wydział na całej uczelni.

– Z pomysłem utworzenia wydziału łączącego katedry związane z informatyką i telekomunikacją prof. Tadeusz Więckowski przyszedł do mnie, gdy zaczynałem swoją kadencję. Prace nad jego powołaniem trwały rok i jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Nowy wydział będzie prowadził badania w szybko rozwijających się dziedzinach informatyki, które są powiązane z Przemysłem 4.0. W jego skład wchodzi osiem katedr, które są skupione wokół dyscypliny Informatyka i Telekomunikacja. Do tej pory działały one na trzech wydziałach: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki.

Oferta Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWrOferta Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr, źródło: PWr

Informatyczne systemy automatyki

– Warto podkreślić, że kierunki kształcenia przeszły nie tylko z innych wydziałów, ale utworzono również całkiem nowy – informatycznesystemy automatyki. Kształcimy nie tylko we Wrocławiu, lecz także w dwóch filiach naszej uczelni na terenie Dolnego Śląska: w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Już teraz śmiało możemy powiedzieć, że jeśli chodzi o kierunki, to pokrywamy cały zakres branży związany z informatyką i telekomunikacją – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. organizacji WIT.

Otwarcie nowych wydziałów na Politechnice Wrocławskiej. Fot. Politechnika WrocławskaOtwarcie nowych wydziałów na Politechnice Wrocławskiej. Fot. Politechnika Wrocławska

Wszystkie osoby, które do tej pory studiowały na kierunkach, które weszły w skład nowego wydziału, jak również osoby, które zrekrutowały się na nie w ramach obecnego naboru na studia, od teraz są studentami Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Nauki humanistyczne oraz fotonika i mikrosystemy

Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych powstała w wyniku likwidacji Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych. W związku z tym część pracowników administracyjnych i naukowych przeniesie się do budynków Wydziału Zarządzania, a pozostali zostaną w gmachu przy ul. Szczytnickiej. Kursy dydaktyczne z przedmiotów humanistycznych, społecznych i pedagogicznych dla studentów ze wszystkich kierunków studiów będą realizowane bez zmian.

Obecny Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki przekształca się w Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Nowa jednostka będzie skupiać katedry z dotychczasowego W12 oraz Wydziału Elektroniki, skupione w dyscyplinie Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika. Na wydziale zatrudnionych będzie 255 naukowców i pracowników administracyjnych.

Oferta Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWrOferta Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr, źródło: PWr

– Po zmianach na wydziale nadal będą obecne te same nowoczesne aspekty badawcze i dydaktyczne, choć w rozszerzonym, często interdyscyplinarnym, zakresie, który odpowiada na zapotrzebowanie gospodarki opartej na wiedzy i cyfrowego społeczeństwa – mówi prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Studenci tych kierunków, których po zmianach będzie ok. 2,5 tys., od 15 września staną się automatycznie studentami Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

mat. prasowe Politechniki Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl