wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pieniądze na przedszkola na uczelniach
Pieniądze na przedszkola na uczelniach

Opiekę nad dziećmi m.in. w klubie dziecięcym "mSzkrab" dofinansuje resort nauki, fot. mSzkrab

Dwie wrocławskie szkoły wyższe znalazły się na liście beneficjentów programu „Maluch na uczelni” firmowanego przez resort nauki. Z dofinansowania skorzystają Politechnika Wrocławska i Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej.

Reklama

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz na dofinansowanie różnych form opieki nad dziećmi studentów, doktorantów lub pracowników szkół wyższych, przeznaczyło 9 mln zł. W wyniku konkursu „Maluch na uczelni” wytypowano 43 uczelnie, które zaoferowały ponad 1400 miejsc dla dzieci.

Wśród beneficjentów są dwie wrocławskie szkoły. Politechnika Wrocławska, jako jedyna uczelnia w mieście, już od ubiegłego roku prowadzi klub dziecięcy „mSzkrab” przeznaczony dla dzieci studentów. W jednym z domów studenckich przystosowano dla maluchów część jednej z kondygnacji, znajdują się tu sale zabaw, jadalnia i łazienki. Zaangażowano także doświadczone opiekunki. Za dwie godziny opieki opłata wynosi 15 zł, dziecko może tam przebywać najwyżej pięć godzin dziennie. Na razie regularnie korzysta z niego dziesięcioro dzieci.

- Dotacja z ministerstwa pozwoli obniżyć koszty, rodzice zapłacą o 80 procent mniej niż do tej pory. To olbrzymia różnica, spodziewam się, że zainteresowanie naszą placówką bardzo wzrośnie – mówi Ewa Jędryczko, kierowniczka klubu dziecięcego „mSzkrab”.

Dzięki pieniądzom z MNiSW osoby, które od stycznia wysyłały swoje dzieci do klubu dziecięcego, otrzymają zwrot części kosztów.

Inną formułę organizacji opieki nad dziećmi studentów i wykładowców przyjęła niepubliczna Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej. – Szukamy przedszkola lub punktu przedszkolnego, do którego będą mogli oddać swoje dzieci nasi studenci. A my z funduszy, które dostaniemy opłacimy opiekunów dziennych – mówi Anna Chmiel z Wyższej Szkoły Prawa im. H. Chodkowskiej we Wrocławiu.

Władze szkoły zakładają, że od września opieką objętych zostanie dziesięcioro maluchów, których rodzice studiują lub pracują na uczelni.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl