wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:18

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Para archeologów marzy o wyprawie do Peru

Dwoje młodych wrocławskich archeologów zgłosiło się do udziału w IV edycji memoriału Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”. Kinga Winnicka i Arkadiusz Sałata przygotowali projekt Huaca.

- Chcemy na miesiąc jechać do Peru, przejść część Andów Amazońskich szlakiem przedinkaskiej kultury Chachapoyas, która jest jeszcze słabo zbadana pod względem archeologicznym – mówi Kinga Winnicka. – Nie zamierzamy prowadzić wykopalisk. Na wiele pozostałości Chachapoyas, choćby oryginalne sarkofagi, można się natknąć podczas trekkingu. Zamierzamy je dokładnie opisać.

Kinga Winnicka właśnie kończy studia magisterskie na archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Arek, jej chłopak, jest na III roku, na tym samym kierunku. Wiele razy brali udział w badaniach archeologicznych, także poza Polską.

- Nie boimy się trudnych warunków podczas wyprawy. W tym zawodzie życie w namiocie i bez wygód to standard, a mym mamy doświadczenie archeologiczne, także fizycznie jesteśmy przygotowani do wyjazdu – mówi wrocławianka.

Atutem projektu Huaca jest także to, że polscy archeolodzy mają w Peru bardzo dobrą opinię. Prof. Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego od lat prowadzi badania w dolinie rzeki Tambo. W Peru pracują także archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

Wrocławianie koszty wyprawy szacują na kilkanaście tysięcy zł. Szansą na wyjazd jest właśnie udział w memoriale „Miej odwagę!”.

Patron memoriału – Piotr Morawski, był polskim himalaistą, zdobywcą sześciu ośmiotysięczników. Zginął w kwietniu 2009 r. podczas wyprawy na Manaslu. Pomysłodawczynią memoriału „Miej odwagę” jest jego żona Olga. – Dajemy szansę początkującym podróżnikom, którzy mają fajne pomysły, ale nie mają pieniędzy na realizację podróży życia – mówi Olga Morawska w filmie zachęcającym do udziału w memoriale.

Kinga Winnicka mówi o Piotrze Morawskim: - Jestem zafascynowana ludźmi, którzy przekraczają granice, podejmują nadzwyczajne wyzwania i często stają w obliczu śmierci.

Realizacją zwycięskiego pomysłu zostanie sfinansowana przez organizatorów memoriału. Ale najpierw typowane jest 20 projektów, które w głosowaniu internatów zbiorą najwięcej głosów. Głosować można TUTAJ

Wrocławianie swój projekt zgłosili do kategorii: Ziemia.

Głosowanie potrwa do końca lutego.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl