wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ossolińska Noc Jubileuszowa 14 października 2017, g. 18:00-22:00
Serdecznie zapraszamy 14 października do Ossolineum! materiały organizatora
Serdecznie zapraszamy 14 października do Ossolineum!

Z okazji 200-lecia w Ossolineum 14 października zapraszamy wszystkich zainteresowanych Zakładem Narodowym do Ossolineum. Otworzymy dla Państwa przestrzenie na co dzień niedostępne. W oryginalny sposób opowiemy o szczególnie cennych zbiorach i zaprosimy za kulisy Ossolineum.

Reklama

Jakie atrakcje czekają na uczestników Ossolińskiej Nocy Jubileuszowej?

W Noc Jubileuszową, tym, którzy skorzystają z naszego zaproszenia, damy możliwość zwiedzania gmachu przy ul. Szewskiej oraz Ossolińskich zbiorów. Po raz pierwszy zaprezentujemy zakupione przez Ossolineum, przez ostatnie kilkadziesiąt lat przechowywane przez kolekcjonera ze Stanów Zjednoczonych, dwie akwarele Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego malarza epoki romantyzmu. Pokaz uzupełniony zostanie trójgłosem przedstawiającym opinie o nich historyka sztuki, konserwatora i artysty.

– Po trwających prawie 7 lat staraniach, w tym roku – opowiada dr Adolf Juzwenko, Dyrektor Ossolineum - Ossolineum kupiło akwarele Piotra Michałowskiego: Dyliżans francuski, namalowany w latach 1832-1833 i Mieszczaństwo tomaszowskie, z lat 1821-1824. Zakup pozwolił na znaczące uzupełnienie skromnego ossolińskiego zbioru prac Michałowskiego, do tej pory reprezentowanego jedynie siedemnastoma drobnymi szkicami ołówkiem i piórem i zaledwie jedną akwarelą dużego formatu: Mohort i książę Józef Poniatowski, kupioną w 1955 r. od Adama Czartoryskiego – dodaje Dyrektor Juzwenko.

– Wprawdzie do Ossolineum można wejść codziennie, skorzystać z Biblioteki czy Zbiorów Specjalnych, ale okazja wejścia na taras widokowy i obejrzenia z lotu ptaka Wrocławia nadarzy się tylko podczas tej Nocy – podkreśla Dyrektor Juzwenko. – Nie zawsze można też przyjść na wystawę jubileuszową nocą czy dowiedzieć się o ofercie prężnie działającego Wydawnictwa Ossolineum. Niecodziennie zdarza się też okazja rozmowy z Pracownikami merytorycznymi Ossolineum, którzy strzegą i pielęgnują najcenniejsze zbiory. To zatem wyjątkowa gratka dla zainteresowanych historią, sztuką i kulturą polską, którym Ossolineum służy już 200 lat.

Kiedy dokładnie odbędzie się Ossolińska Noc Jubileuszowa?

Serdecznie zapraszamy 14 października do Ossolineum! To rzadka okazja, by zobaczyć z bliska wyjątkowe dzieła sztuki ze zbiorów Ossolińskich, przejść się zakamarkami tajemniczego gmachu, uczestniczyć w ciekawych zadaniach edukacyjnych, a przy okazji wyjść z Ossolineum z ciekawą lekturą.

PROGRAM:

18:00-19:00

Michałowski w Ossolineum – prelekcje dot. twórczości jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, prezentacja dwóch akwarel twórcy „Dyliżans francuski” i „Mieszczaństwo tomaszowskie”, nowo zakupionych do zbiorów Ossolineum. Miejsce: Czytelnia Główna Ossolineum

Prelekcje wygłoszą:

  • p. Beaty Długajczyk – historyk sztuki z Dział Sztuki Ossolineum,

Zakład Narodowy im. Ossolińskichul. Szewska 37, 50-139 Wrocławwww.ossolineum.pl

Komunikat prasowy

Zakład Narodowy im. Ossolińskichul. Szewska 37, 50-139 Wrocławwww.ossolineum.pl

  • p. Katarzyna Kroczak – konserwator (Kierownik Pracowni Konserwacji Zbiorów Ossolineum),
  • p. Tomasz Fronczek – wrocławski artysta plastyk.

Po 19:00 akwarele Michałowskiego będzie można obejrzeć do godziny 22.00 na wystawie jubileuszowej „200 lat Ossolineum”.

19.00–22.00 – Nocne zwiedzanie Ossolineum z przewodnikiem

Otworzymy dla Państwa przestrzenie na co dzień niedostępne. W oryginalny sposób opowiemy o szczególnie cennych zbiorach i zaprosimy za kulisy Ossolineum. Zajrzymy do miejsc, które normalnie dostępne są tylko z odpowiednimi przepustkami. Zobaczymy: Katalog główny, Czytelnię główną, ukryte przejścia służbowe, schody i korytarz dyrektorski, gabinet kartografii oraz refektarz, gdzie o tajnikach swojej pracy Pracownicy Działu Rękopisów, Działu Sztuki i Działu Numizmatycznego Ossolineum. Każdy z uczestników Nocnego zwiedzania zmierzy się równocześnie z zadaniami, rozwiązanie których odnajdzie w każdym z odwiedzonych miejsc. Wejścia o godz. 19.00, 20.00, 21.00.

Na zwiedzanie z przewodnikiem obowiązuje rezerwacja miejsc! – strona internetowa: www.nocjubileuszowa.evenea.pl

Oprowadzanie będzie trwało ok. 45 minut.

Miejsce zbiórki: wejście do Ossolineum od strony ul. Szewskiejw g. 18.00–22.00

Przez cały czas trwania ossolińskiej Nocy Jubileuszowej otworzymy dla Państwa również:

  • naszą wystawę jubileuszową „200 lat Ossolineum. 1817 – 2017”,
  • taras widokowy (widok panoramy Wrocławia z lotu ptaka).

Odbędzie się także kiermasz książek, na którym będzie można nabyć w promocyjnych cenach nowości Wydawnictwa Ossolineum oraz publikacje dotyczące zbiorów i historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w bardzo atrakcyjnych cenach promocyjnych!

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem, dostępnym na stronie: https://nocjubileuszowa.evenea.pl/strona/?ESID=5103Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptację regulaminu

Jubileusz 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich1817–2017Patronat nad obchodami Jubileuszu objął Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontakt dla mediów:

Alicja M. Kliber Kierownik Działu Marketingu i Pozyskiwania Środków tel. 884 695 333 mail: [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl