wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowi rektorzy rozpoczęli urzędowanie
Nowi rektorzy rozpoczęli urzędowanie

Od prawej: ustępujący rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, obok prof. Cezary Madryas, który 1 września rozpoczął urzędowanie, fot. PWr

Aż sześć wrocławskich państwowych szkół wyższych od 1 września ma nowych rektorów.

Reklama

Na Politechnice Wrocławskiej wprowadzenie nowego rektora do gabinetu zorganizowano z rozmachem. W przekazaniu rządów uczestniczyli dotychczasowi rektorzy, nadzwyczajni goście. Przez najbliższe cztery lata uczelnią zarządzał będzie prof. Cezary Madryas, dotychczasowy prorektor ds. rozwoju.

Po ośmiu latach rządów fotel rektora Uniwersytetu Wrocławskiego zwalnia prof. Marek Bojarski. Prawnik był pierwszym rektorem – od momentu wprowadzenia wyborów władz uczelni - który sprawował funkcję przez pełne dwie kadencje. Wcześniej drugi raz wybory wygrał tylko prof. Wojciech Wrzesiński, jednak w trakcie drugiej kadencji został odwołany ze stanowiska. Inni albo nie starali się o reelekcję, albo przegrywali wybory.

Prof. Romana Kołacza w fotelu rektora Uniwersytetu Przyrodniczego zastąpi prof. Tadeusz Trziszka. Znakomity naukowiec, promotor ścisłej współpracy naukowców i biznesu, był koordynatorem projektu badawczego OVOCURA, jednego z największych. Warte ok. 25 mln zł przedsięwzięcie dotyczyło nad biopreparatami uzyskiwanymi z nowej generacji kurzych jaj.

Nowym rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego jest prof. Andrzej Kaleta. Jest kolejną osobą w rodzinie sprawującą tę funkcję. Jego ojciec – prof. Józef Kaleta, kierował uczelnią w latach 1979-1987 i 1990-1993.

Najmłodszy w gronie nowych rektorów jest 48-letni prof. Andrzej Rokita, który przez najbliższe cztery lata będzie zarządzał Akademią Wychowania Fizycznego. Przez ostatnie osiem lat pełnił on funkcję prorektora ds. studenckich i sportów akademickich. Sam uprawiał piłkę ręczną, był także trenerem tej dyscypliny.

Rozpoczynający urzędowanie nowy rektor Akademii Muzycznej prof. Grzegorz Kurzyński po prostu wraca do gabinetu, który już zajmował. Znakomity pianista, pedagog kierował Akademią w latach 2002-2008.

Uniwersytetem Medycznym nadal kierować będzie prof. Marek Ziętek. Po styczniowych wyborach zmienił się za to skład prorektorów. Na stanowisku rektora Akademii Sztuk Pięknych został prof. Piotr Kielan. Prorektorem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej ds. filii zamiejscowej we Wrocławiu ponownie będzie prof. Elżbieta Czaplińska-Mrozek.

W dwóch uczelniach publicznych nie organizuje się wyborów, ale rektorzy są nominowani. Od grudnia 2015 r. na czele Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych stoi pułkownik prof. Dariusz Skorupka. Nominował go na to stanowisko Minister Obrony Narodowej. Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu wskazuje Wielki Kanclerz uczelni, czyli metropolita wrocławski. Obecnie rektorem jest ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

Nowi rektorzy rozpoczęli urzędowanie 1 września. Jednak uroczyste przejęcie władzy następuje podczas inauguracji roku akademickiego 1 października. Rektorzy przejmują wówczas insygnia władzy: łańcuch, berło i pierścień.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl