Przez dwa dni, w czwartek i w piątek, na Politechnice Wrocławskiej pięciuset przedstawicieli nauki, biznesu, przemysłu i polityki, będzie rozmawiało i opowiadało o sposobach współdziałania nauki i gospodarki.
Na pomysł zorganizowania Europejskiego Kongresu Technologicznego wpadł prof. Jerzy Buzek, były premier i były szef Parlamentu Europejskiego, który zanim zajął się polityką, zajmował się badaniami naukowymi.
- Obchodzimy w tym roku wiele jubileuszy, między innymi 25-lecia wolności. Dla 80 procent Polaków to udane ćwierć wieku, ale stoimy wobec pułapki tzw. średniego wzrostu. Jeśli nadal chcemy się w Polsce rozwijać musimy dokonać skoku. To się nie uda bez dobrego, opartego na nowych technologiach przemysłu – mówił prof. Jerzy Buzek, i argumentował, dlaczego Wrocław jest najlepszym miejscem na tego typu spotkanie. – Kilka lat temu Wrocław starał się o centralę Europejskiego Instytutu Technologicznego. To się nie powiodło, centrala jest w Budapeszcie, ale w gruncie rzeczy to 80 – 100 urzędników. Tymczasem we Wrocławiu nadal widać efekt tamtych starań, zostały pomysły na centra technologiczne, skok cywilizacyjny, jeśli chodzi o innowacyjne pomysły.
Prof. Jacek Guliński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, że reindustrializacja Europy, czyli ponowne postawienie na przemysł i produkcję, obok usług, to niezbędny warunek do wzmocnienia pozycji Europy w świecie. – W Polsce musimy zadbać o to, aby nasz przemysł był konkurencyjny i innowacyjny. Nie da się tego osiągnąć bez aktywnej roli przemysłu i nauki, które muszą się wzajemnie inspirować, by powstawały nowe, konkurencyjne rozwiązania technologiczne – mówił przedstawiciel resortu nauki, i dodał, że
Prof. Ryszard Pregiel, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii: - Sto lat temu to Europa była liderem przemysłu wytwórczego. Dzisiaj Azja wyprzedza nas w wielu działkach.
Organizatorami Kongresu są: Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii i Politechnika Wrocławska. Informacje o programie na stronie: www.etcwroclaw.eu.
wto