wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

30°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nagroda za projekt łóżka

Studenci architektury wnętrz wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Jakub Wiśniewski i Mikołaj Kwaśnicki zajęli trzecie miejsce w konkursie firmy KLER „Wizja wypoczynku”, organizowanym po raz szósty. Ubiegłoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Pożądany obiekt”, a autorzy prac musieli przedstawić pomysł na mebel do sypialni.

Wrocławianie przygotowali projekt łóżka. Jurorzy w uzasadnieniu napisali: „Zaproponowany mebel jest opracowany w inteligentny sposób, jest ergonomiczny, ma przemyślane detale, jest trafiony funkcjonalnie, zawiera koncepcję personalizacji na potrzeby klienta. Jest estetyczny i odpowiada na aktualne trendy w meblarstwie”.

Jakub Wiśniewski został już po raz drugi wyróżniony w konkursie firmy KLER, rok wcześniej razem z Piotrem Kuczkowskim zdobył I nagrodę.

– Nagrody dobrze wyglądają w portfolio i mogą pomóc w szukaniu pracy – mówi Jakub Wiśniewski. – Jestem zadowolony z tego projektu. Jego zaletą jest sezonowość, jest ładne, a poza tym można zmienić jego kolorystykę.

Projektowanie mebli i wnętrz wymaga wiele pracy i dużej wiedzy.

– Trzeba opanować kompozycję, materiałoznawstwo, ergonomię, antropometrię. To podstawy – mówi prof. Stanisław Figiel, kierownik Pracowni Projektowania Mebli II, pod którego okiem studiuje Jakub Wiśniewski. – Ale sukces to wypadkowa rzetelnej pracy i talentu. Mam to szczęście, że obok Jakuba mam jeszcze dwóch innych studentów, którzy się wyróżniają: Przemysława Słowika i Piotra Kuczkowskiego, utalentowanych i niezwykle pracowitych.

Jednak wykładowca ASP przyznaje, że nawet wyróżniający się absolwenci nie mają gwarancji, że zaraz po studiach będą rozchwytywani przez producentów mebli i właścicieli pracowni projektujących wnętrza.

– Przemysł meblowy w Polsce jest jeszcze dość zachowawczy, niestandardowe rozwiązania rzadko są akceptowane, inaczej niż w Niemczech czy Włoszech, gdzie oryginalność projektu to atut – mówi prof. Stanisław Figiel. – Tymczasem zależy mi, żeby studenci przygotowywali ciekawe, oryginalne projekty.

Obecnie Jakub Wiśniewski przygotowuje się do obrony dyplomu, na którym przedstawi projekt fotela. Z tym wiążą się jego plany na przyszłość. Wspólnie z Mikołajem Kwaśnickim założyli pracownię, którą nazwali Galanty Warsztat. – Chcemy sami projektować i produkować meble. Na razie w planach jest produkcja jednego mebla, właśnie mojego fotela. Ale jestem gotowy na inne propozycje współpracy. W tej branży ciągle trzeba szukać wyzwań – mówi wrocławianin.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl