wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Maturzyści odkładają wybór studiów. Czekają na wynik matur
Maturzyści odkładają wybór studiów. Czekają na wynik matur

Politechnika Wrocławska

Dopiero w sierpniu będą znane wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych, dlatego uczelnie jeszcze spodziewają się wysypu zgłoszeń. Jednak część młodych ludzi może zrezygnować ze studiów ze względu na trudną sytuację ekonomiczną wywołaną koronawirusem.

Reklama

Epidemia koronawirusa zdemolowała cykl rekrutacji do szkół wyższych. Matury zorganizowano dopiero w czerwcu, ich wyniki będą znane w sierpniu. – Dlatego dużego przyrostu rejestracji spodziewamy się dopiero w dniu ogłoszenia wyników egzaminów dojrzałości oraz zaraz po nim – mówi Paulina Boroń-Kacperek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Na Uniwersytecie Wrocławskim w systemie rekrutacyjnym zarejestrowano do tej pory ponad 17 tys. zgłoszeń. Uniwersytet Ekonomiczny na studia I i II przyjmie łącznie 2 532 studentów. Dotąd tylko na studia I stopnia jest 2750 zgłoszeń.

Na Politechnice Wrocławskiej do rozdania jest 7240 indeksów (I stopień studiów). Do tej pory zarejestrowano ponad 3,6 tys. zgłoszeń.

Czytaj także: Sprawdź, ile zarabiają absolwenci wrocławskich uczelni

- Szczyt zapisów przewidujemy na 11-12 sierpnia, gdy zostaną ogłoszone rezultaty tegorocznych matur. Nabór potrwa do 14 sierpnia. Kandydaci mogą wybierać spośród 62 kierunków, w tym dwanaście prowadzonych jest w języku angielskim – informuje Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej. - Za nami egzamin z rysunku na kierunek architektura, po raz pierwszy w historii przeprowadzony zdalnie. W piątek poznamy wyniki. Na kierunek architektura mieliśmy w tym roku ponad 630 chętnych, czyli 2,5 osoby na miejsce.

Paulina Boroń-Kacperek: - Epidemia ma też olbrzymi wpływ na decyzje życiowe młodych ludzi związane ze studiami. Część osób brała pod uwagę konieczność dorabiania w trakcie studiów. W związku z zagrożeniem koronawirusem to może być niemożliwe. W części domów, głównie poza Wrocławiem, w wyniku epidemii pogorszyła się sytuacja ekonomiczna i rodziców maturzystów po prostu nie będzie stać na wysłanie ich na studia.

Nie mija moda na psychologię

Jednak już na podstawie zarejestrowanych zgłoszeń, można stwierdzić, że nie zmieniła się moda na najpopularniejsze kierunki.

Na Uniwersytecie Wrocławskim od wielu lat najwięcej wskazań mają: psychologia, prawo, komunikacja wizerunkowa, ekonomia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Przyszli ekonomiści celują w studia na kierunkach: finanse i rachunkowość, zarządzanie oraz ekonomia.

Andrzej Charytoniuk, Politechnika Wrocławska: - W tym momencie największym zainteresowaniem cieszy się informatyka stosowana, budownictwo oraz automatyka i robotyka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl