wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Matematyczni nobliści na Uniwersytecie Wrocławskim i otwarty wykład geniusza

Wrocławskie Centrum Akademickie zaprasza na konferencję „Analiza i Zastosowania”, która odbędzie się w dniach 4-8 września na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykłady wygłoszą najwybitniejsi matematycy naszych czasów – w tym aż czterech medalistów Fieldsa: Jean Bourgain, Charles Fefferman, Elon Lindenstrauss i Terence Tao.

Reklama

Medal Fieldsa jest matematycznym odpowiednikiem nagrody Nobla. Przyznaje się go co cztery lata, a wiek laureata nie może przekroczyć 40 lat. Wyjątkowym wydarzeniem dla miłośników matematyki będzie otwarty dla wszystkich wykład Terence’a Tao – najwybitniejszego aktualnie matematyka na świecie i jednego z najgenialniejszych matematyków w historii – geniusza, który na pierwsze zajęcia na uniwersytecie uczęszczał już w wieku 9 lat, doktorat obronił  mając lat  21 lat i dokonał znaczących odkryć w wielu różnych, czasem dalekich od siebie, działach matematyki.

Podczas wykładu otwartego, który odbędzie się 6 września o godz. 17.00 na Wydziale Chemii UWr (sala IICDEF, ul. Joliot-Curie 14) opowie o sławnym problemie, który pozostawał otwarty przez ponad 80 lat, a który udało mu się rozwiązać w zeszłym roku.Konferencja jest poświęcona uhonorowaniu profesora Eliasa Steina z Uniwersytetu Princeton –  laureata licznych nagród i autora podręczników znanych każdemu matematykowi –  za jego wkład w rozwój analizy harmonicznej.Konferencji matematycznej aż tak wysokiej rangi nie było w Polsce od lat, a we Wrocławiu jeszcze nigdy. To, że zorganizowano ją w naszym mieście, nie jest przypadkiem.  Jej przewodnim tematem będą najnowsze osiągnięcia w analizie harmonicznej ( gałęzi matematyki mającej fundamentalne znaczenie w medycynie, w przetwarzaniu obrazów czy w kompresji danych). W przeszłości ogromny wpływ na rozwój analizy miała Lwowska Szkoła Matematyczna, której tradycje zostały przeniesione na Uniwersytet Wrocławski dzięki Hugonowi Steinhausowi.Patronat nad konferencją objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który będzie gościć uczestników w Ratuszu.Planowana liczba uczestników: 400Pełna informacja wraz z programem i sylwetkami najważniejszych uczestnikówOficjalna strona konferencji.

materiał prasowy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl