wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Kwalifikacje do Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych
Kwalifikacje do Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych

Już tylko do końca stycznia potrwa pierwszy etap kwalifikacji do XV Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Każdy może wziąć udział, a co więcej, zwycięzcy mogą trafić do reprezentacji Polski i wystąpić na nieoficjalnych mistrzostwach świata.

Reklama

W Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i pomaturalnych, studenci, profesjonalni matematycy i informatycy oraz osoby reprezentujące inne profesje. Zawodnicy startują w jednej z ośmiu kategorii:

 • CE – uczniowie klasy III SP,
 • CM – uczniowie klasy IV SP,
 • C1 – uczniowie klas V i VI SP,
 • C2 – uczniowie klasy VII i VIII SP i gimnazjum,
 • L1 – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
 • L2 – studenci i uczniowie szkół pomaturalnych,
 • HC – osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką (pracownicy naukowi szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych, nauczyciele matematyki i informatyki),
 • GP – dorośli, nie występujący w kategorii L2 oraz HC.

Pierwsze dwa etapy kwalifikacyjne odbywają się drogą elektroniczną, podobnie jak półfinał. Krajowy dwudniowy finał jest już rozgrywany pod ścisłą kontrolą organizatorów, czyli Politechniki Wrocławskiej. Uczestnictwo w mistrzostwach jest jednak płatne. 

Na każdym etapie zawodnicy otrzymują zestaw 18 zadań, uszeregowanych od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Zwycięzcy finału krajowego - każdej kategorii - otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz z miejsca wchodzą w skład polskiej reprezentacji na finał międzynarodowy, który pod koniec maja zostanie rozegrany w Paryżu. Jeśli znajdą się odpowiednie środki finansowe, wówczas zawodnicy z drugich i trzecich miejsc również mają szansę na podróż życia.

Wspomniany pierwszy etap kwalifikacyjny rozgrywany jest drogą online. Organizatorzy udostępnili listę zadań, które zainteresowane osoby powinny rozwiązać i przesłać poprzez dedykowany formularz do 31 stycznia do godziny 23.59. Druga część eliminacyjna rozpocznie się 17 marca, a wezmą w niej udział tylko najlepsze osoby z pierwszego etapu.

Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych, nieoficjalnie nazwanych mistrzostwami świata organizowane są we Francji od 1987 r. Nasza reprezentacja z powodzeniem uczestniczy w nich od 1992 r. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl