wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Konkurs StRuNa 2020: Nagrody dla kół naukowych z Wrocławia

W kategorii StRuNa – EKO nagrodę przyznano SKN Humanizacji Środowiska Miejskiego, które działa na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Za najlepszy projekt proekologiczny uznano „Arch/Box”, eksperymentalny pawilon zbudowany z tektury i papieru. Konstrukcja stanęła jesienią 2019 r. w pobliżu Muzeum Architektury. Jego pomysłodawcą był dr inż. Jerzy Łątka, promotor proekologicznej architektury.

Tekturowy szkielet był nawiązaniem do konstrukcji krużganków klasztoru bernardynów, który jest siedzibą Muzeum Architektury.

30 Kreatywnych Wrocławia: Jerzy Łątka

Dr Jerzy Łątka. – Dzięki zastosowaniu tulei papierowych, które zostały odkształcone w procesie produkcji tak, by uzyskać odpowiednią krzywiznę, możliwe było stworzenie ostrołukowych form przypominających żebra łuków gotyckich. Taka struktura jest pewnego rodzaju zaprzeczeniem długowieczności, z którą kojarzą nam się budowle gotyckie.

Obiekt ma z jednej strony przypominać ruiny gotyckich świątyń, a z drugiej – jego eleganckie proporcje i domknięta forma wykonana z nowych materiałów mają kojarzyć się z prefabrykowanym produktem, który właśnie opuścił fabrykę i jest gotowy do komercyjnego zastosowania.

Natomiast w kategorii StRuNa – MED nagroda przypadła SKN Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego za projekt zatytułowany „Zwiększanie potencjału cytotoksycznego leków naturalnych za pomocą elektroporacji i terapii fotodynamicznej”.

Pwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl