wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jubileuszowa 10.edycja programu Mozart - laureaci

Znamy laureatów 10. jubileuszowej edycji programu MOZART, którego organizatorem jest Prezydent Wrocławia, a za realizację zadania odpowiada Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi (Wrocławskie Centrum Akademickie) w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Reklama

W ramach programu Mozart, WCA wspiera tworzenie partnerstw między przedsiębiorcami a naukowcami. Bezpośrednim efektem takiej współpracy jest produkt lub usługa, która odpowiada na konkretne potrzeby danej firmy. Jednak równie ważny jest wpływ projektu na długofalowy rozwój współpracy biznesu i nauki w mieście, a także na poprawę jakości życia mieszkańców Wrocławia. Tematyka projektów zgłaszanych do Mozarta jest tworzona na bazie konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Efekt - w postaci produktu, usługi, czy usprawnienia procesu - wspiera rozwój firmy, a dla naukowca  jest możliwością praktycznego wykorzystania jego wiedzy.

- Tegoroczna edycja programu jest szczególna, bo już dziesiąta. Od października kolejni naukowcy i przedsiębiorcy, zarówno ci nowi, jak i ci którzy we wcześniejszych latach zdążyli poznać formułę Mozartową, rozpoczęli prace nad swoimi pomysłami. Obecnie program Mozart to niemalże 280 partnerstw i tyle samo projektów. Mamy powody do świętowania  - komentuje Anna Gil, koordynator Programu.

W ramach tej edycji komisja wyróżniła 19 partnerstw naukowców i przedsiębiorców, którzy przez co najmniej 12 miesięcy, przy wsparciu finansowym miasta, będą rozwijać produkty i usługi firm, co zwiększy ich konkurencyjność, ale też może wpłynąć na powstanie nowych miejsc pracy. 

- Udział w najnowszej odsłonie programu „Mozart” to dla mnie szansa na postawienie kolejnych kroków w obszarze prowadzonych przeze mnie badań nad wodnymi środkami transportu. Współpraca z renomowanym biurem projektowym Navishipproject, będzie ukierunkowana na projektowanie innowacyjnych domów pływających – mówi dr Wojciech Wesołek z Akademii Sztuk Pięknych - W planach mamy przeanalizowanie różnych tego typu konstrukcji i warunków produkcji w Polsce. W kolejnych etapach skupimy się na projektowaniu dwóch wielkości domów pływających, którym najbliżej do sukcesu komercyjnego. Efektem prac będą 2 projekty zawierające zarówno wnętrze jak i zewnętrze tych specyficznych domów wraz z umeblowaniem. Wnętrza zaprezentujemy również jako panoramy sferyczne, aby lepiej przedstawić program użytkowy domów i ich atuty.

Projekt „Bilans azotu Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków – kluczowe zagadnienie na drodze ku poprawie bilansu energetycznego obiektu i zapewnienia wysokiej skuteczności oczyszczania” jest jednym z wyróżnionych w tegorocznej edycji Programu. Projekt realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu wspólnie z dr Mateuszem Muszyńskim-Huhajło z Politechniki Wrocławskiej.

- Bardzo nas cieszy udział w projekcie, ponieważ daje to możliwości podzielenia się doświadczeniem dotyczącym nowoczesnych metod usuwania azotu ze ścieków zdobytym w dotychczasowych projektach badawczo-rozwojowych – mówi mówi Mateusz Muszyński-Huhajło z PWr - W odróżnieniu od programów krajowych i międzynarodowych, takie działanie na szczeblu lokalnym pozwoli lepiej ukierunkować działalność naukową pod kątem rzeczywistych potrzeb branży wodno-ściekowej we Wrocławiu. Nasza współpraca będzie doskonałą platformą do wymiany doświadczeń, zarówno w aspekcie naukowym i praktycznym, a jej efekty będą ważnymi wskazówkami na drodze do samowystarczalności energetycznej jednej z największych oczyszczalni ścieków w Polsce.

Więcej o programie Mozart

Publikujemy listę partnerstw  10. edycji – wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl