wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak jeździć po Wrocławiu? Gdzie się leczyć i szukać zagubionych rzeczy
Jak jeździć po Wrocławiu? Gdzie się leczyć i szukać zagubionych rzeczy

Sprawdź, jak jeździć po Wrocławiu. Radzimy, kiedy wybrać tramwaj, autobus, a gdzie szybciej dotrze pociąg? Jak wypożyczyć miejski rower? Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy lekarskiej i jak dyżurują apteki w Twojej okolicy.

Reklama

Czym jeździć po mieście?

Wrocławian codziennie wożą tramwaje na ponad dwudziestu liniach oraz autobusy, które obsługują około pięćdziesięciu tras. Te drugie dzielą się dodatkowo na: zwykłe, pospieszne, szczytowe, przyspieszone, podmiejskie i strefowe. Pierwsze autobusy i tramwaje dzienne zaczynają kursować po godz. 4 rano, ostatnie zjeżdżają z tras około północy.

W nocy działa trzynaście linii autobusowych, które jeżdżą ze skrajnych dzielnic miasta przez centrum i dworzec PKS. To ułatwia przesiadki, ale uwaga: nocne kursy nie są zbyt częste, autobusy odjeżdżają średnio co godzina.

Rozkład jazdy MPK znajdziesz TUTAJ

Jak kupić bilet?

We Wrocławiu obowiązują dwa systemy biletowe: jednorazowych opłat za przejazd oraz system biletów czasowych. Ceny i inne informacje znajdziesz  TUTAJ. Bilety komunikacji miejskiej można nabyć w wybranych kioskach, biletomatach w pobliżu przystanków. Można za nie płacić gotówką (monetami i banknotami) oraz kartą. Bilety są do kupienia także we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej, jednak w nich zapłacimy już tylko kartą, za pomocą aplikacji na telefon oraz przez Internet.

Bilet na systematyczne przejazdy (na jedną, albo na więcej linii) najlepiej zakodować na URBANCARD (Wrocławskiej Karcie Miejskiej).

Aby ją zyskać, najpierw należy odwiedzić stronę: www.urbancard.pl, na której jest elektroniczny wniosek o wydanie karty. Wystarczy wypełnić puste pola, dołączyć swoje zdjęcie w formie elektronicznej i czekać na wyrobienie karty. Na początku roku akademickiego, kiedy wniosków jest więcej, trzeba na to czekać nawet dwa tygodnie.

Karta URBANCARD upoważnia także do podróży pociągami na terenie miasta Wrocławia. Z centrum miasta do odległych rejonów miasta: Leśnica, Pracze Odrzańskie, Psie Pole, Brochów lepiej, bo szybciej, jechać koleją.

Warto pamiętać, że jazda bez ważnego biletu nie opłaca się. Kontrolerzy MPK za jazdę na gapę wlepią mandat.

Wolisz rower?

W ponad trzydziestu miejscach, m.in. przy akademikach Kredka i Ołówek, przy Dwudziestolatce, przy tzw. sedesowcach w pobliżu mostu Grunwaldzkiego, w pobliżu gmachu A-1 Politechniki Wrocławskiej, w kilkunastu miejscach centrum miasta, do wypożyczenia jest kilkaset rowerów. Za pierwsze 20 minut nie płacimy. Więcej informacji o zasadach korzystania z rowerów miejskich TUTAJ.

Jak zaplanować podróż?

Wrocławskie MPK uruchomiło aplikację dla pasażerów iMPK. Pozwala ona m.in. na podstawie pozycji GPS śledzić pojazdy komunikacji miejskiej, sprawdzić, czy jadą zgodnie z rozkładem, podejrzeć zdjęcie typu autobusu, który po nas jedzie, a także ściągnąć rozkład jazdy z konkretnego przystanku na swój telefon. Po pierwszym użyciu zrobiła nas nas świetne wrażenie. Na razie aplikacja dostępna jest na sprzęt z systemem Android, niebawem będzie też na iPhone'a.

PRZYDATNE TELEFONY:

Biuro Obsługi Pasażera MPK:

tel.: 71 321 72 71, e-mail:  [email protected] Biuro Rzeczy Znalezionych MPK ul. B. Prusa 75-79,  tel.: 71 372 28 90

Biuro Obsługi Pasażera URBANCARD

tel.: 71 341 12 00, e-mail: [email protected]

JAK ZNALEŹĆ LEKARZA I APTEKĘ

Szpitale, ostre dyżury, dyżurne apteki

Szkoły wyższe już kilka lat temu zrezygnowały z prowadzenia przychodni dla studentów. Studenci mają prawo korzystać z najbliższych przychodni. Muszą jednak mieć zaświadczenie, że ich rodzice lub opiekunowie są ubezpieczeni.

W razie nagłych wypadków informacje o dyżurujących szpitalach i aptekach można znaleźć TUTAJ

wto, jkr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl