wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. „Gaudeamus” w Rynku: Radujmy się, pókiśmy młodzi
„Gaudeamus” w Rynku: Radujmy się, pókiśmy młodzi

Blisko 120 tysięcy wrocławskich studentów rozpoczyna rok akademicki. W poniedziałek, 2 października, pod pomnikiem Fredry rektorzy, minister nauki, prezydent Wrocławia oraz studenckie chóry z kilku szkół wyższych zaśpiewali tradycyjne „Gaudeamus”. 

Reklama

Spotkanie pod pomnikiem Aleksandra hrabiego Fredry we wrocławskim Rynku poprzedziła uroczystość w Oratorium Marianum z udziałem rektorów wszystkich uczelni, władz miasta, regionu, reprezentacjami studentów i wykładowców.

Wziął w nim udział także wicepremier Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego dużo mówił o nowej ustawie dotyczącej szkół wyższych. Podkreślał, że jego zamiarem nie jest ograniczanie autonomii uczelni, wręcz przeciwnie – celem zmian jest zwiększenie uprawnień rektorów, o których wyborze mają decydować rady, złożone m.in. z przedstawicieli świata nauki oraz biznesu i samorządu.

Późnym popołudniem orszak rektorski prowadzony przez orkiestrę wojskową ruszył na Rynek. Pod pomnikiem Fredry uczestników i gości przywitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wspomniał, że w niedzielę 2 października 1977 roku przyjechał do Wrocławiu na studia na politechnice. – Mam nadzieję, że czas studiów będzie dla młodych okresem niezwykłym, a Wrocław stanie się dla nich drugim domem, podobnie jak dla mnie dokładnie 40 lat temu.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, szef Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola mówił: – Studenci to 20 procent społeczności Wrocławia – podkreślił. – Radujcie się, ale niech ta radość nie nie przemija tak szybko, jak w pieśni Brahmsa.

Tradycyjnie organizatorzy spotkania przygotowali niespodziankę dla uczestników, gości oraz turystów, którzy ze zdumieniem przyglądali się wydarzeniu, wielu je filmowało. Orkiestra pod dyrekcją koncertmistrza Mariusza Dziubka, przy udziale big bandu oraz wokalistów Natali Lubrano i Pawła Gołębskiego, zagrała serię popularnych piosenek. Otworzył ją utwór z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”.

W poniedziałek nowy rok akademicki rozpoczął się na ponad 20 wrocławskich uczelniach, publicznych i prywatnych. Kształci się na nich ok. 120 tys. młodych ludzi. 

Plan inauguracji roku akademickiego we Wrocławiu na poszególnych uczelniach:

 • Uniwersytet Wrocławski, Oratorium Marianum, gmach główny UWr, 2 października, godz. 9.00;
 • Politechnika Wrocławska, aula Politechniki, 2 października, godz. 9.00;
 • Uniwersytet Przyrodniczy, aula UP, 4 października, godz. 11.00;
 • Uniwersytet Ekonomiczny, aula UE, 5 października, godz. 11.00;
 • Uniwersytet Medyczny, aula Wydziału Farmaceutycznego, 6 października, godz. 11.00;
 • Uczelnie artystyczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Oratorium Marianum, gmach główny UWr, 9 października, godz. 11.00;
 • Papieski Wydział Teologiczny, aula PWT, 11 października.

fot. UM Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl