wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Gaudeamus igitur” na wrocławskim Rynku [WIDEO]
„Gaudeamus igitur” na wrocławskim Rynku [WIDEO]

Gaudeamus we wrocławskim Rynku, fot. Tomasz Walków

Jak co roku 1 października Wrocław uroczyście przywitał studentów. Początek roku akademickiego 2015/2016 jest szczególny. Z okazji 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu, 11 publicznych uczelni naszego miasta postanowiło początek roku świętować razem. Zabawa na wrocławskim Rynku rozpoczęła się o 13.00.

Reklama

Oficjalne przemówienia, tradycyjne odśpiewanie Gaudeamus igitur i występu chórów akademickich, to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych na ten dzień dla wrocławskich studentów i mieszkańców naszego miasta. Nie zabraknie bowiem również koncertów, gier akademickich oraz tanecznej inauguracji roku w wykonaniu wrocławskich studentów.

Z okazji jubileuszu 70-lecia polskiego środowisko akademickiego we Wrocławiu redakcja portalu www.wroclaw.pl przygotowała serwis specjalny poświęcony wrocławskim publicznym uczelniom wyższym.

Serwis specjalny - wrocławskie uczelnie wyższe

Na początek gra akademicka

Zanim rozpocznie się oficjalna część uroczystości Rynek zostanie opanowany przez studentów z 11 wrocławskich uczelni wyższych. Punktualnie o 13.00 rozpocznie się bowiem Wrocławska Gra Akademicka - Pierwsze starcie. Każda z 11 uczelni przygotuje swoje stanowisko i zadania dla uczestników gry miejskiej. Drużyny tworzyć będą przedstawiciele różnych uczelni. Poznają się w dniu rywalizacji, wtedy też dowiedzą się, z jakimi zadaniami przyjdzie im się zmierzyć. Ich sukces zależał będzie od umiejętności współpracy, szybkości podejmowania decyzji, a czasami też poczucia humoru. Celem Gry jest zatem pokazanie Studentom jak bardzo różne może być podejście do napotkanych problemów i zadań, oraz nakierowanie na efektywną pracę w zespole.

Jest o co walczyć: wśród nagród znalazły się m.in. czytniki Kindle, urządzenia Fitbit One – monitorujące aktywność fizyczną, słuchawki Sennheisera – ufundowane przez Be Acitve Dentist, torby na laptopy od firmy Nokia, szczoteczki soniczne Philips Sonicare, Multicookery Philips i suszarki do włosów marki Philips, bony do Fotojokera, miesięczne karnety do Aquaparku czy bilety do Narodowego Forum Muzyki. Uczelnie też dorzuciły małe co nieco, więc każdy z uczestników wróci obdarowany.

Gaudeamus i dobre słowo na nowy rok

Inauguracja roku akademickiego nie mogłaby się obyć bez uroczystego odśpiewania Gaudeamus igitur, oraz oficjalnych przemówień. Około godziny 16.00 na wrocławskim Rynku pojawili się więc prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Ziętek w towarzystwie rektorów innych wrocławskich szkół wyższych, obecni byli także profesorowie i parlamentarzyści. - Wrocław jest miastem akademickim - podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta.

Potem wrocławski rynek wypełnił Gaudeamus Igitur w wykonaniu połączonych chórów. Chórzyści pokazali się też w bardziej rozrywkowym repertuarze. Najwięcej entuzjazmu wzbudziło wykonanie przeboju z repertuaru Mroza "Nie mamy nic do stracenia" z towarzyszeniem orkiestry Wojsk Lądowych.

Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej

Z okazji Jubileuszu 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu o godzinie 16.30 otwarta została wystawa plenerowa. Przy ulicy Świdnickiej stanęły 22 plansze prezentujące wrocławskie uczelnie wczoraj i dziś. - To podróż sentymentalna pokazująca od czego zaczynali nasi poprzednicy. To także punkt odniesienia do zastanowienia się, gdzie dzisiaj jesteśmy - mówił prof. Marek Ziętek. - Uważam, że z nauką we Wrocławiu nie jest źle, nasi poprzednicy nie musieliby się za nas wstydzić. Będzie to też okazja, by zobaczyć czym żyją nasze uczelnie w roku 2015 - nowoczesne budynki, osiągnięcia studentów, ważne momenty z ostatnich lat.

Mniej oficjalnie – taniec i koncerty

Po oficjalnych uroczystościach przyjdzie czas na dobrą studencką zabawę. O godzinie 16.45 wrocławski Rynek opanują tancerze-amatorzy, którzy staną do bicia rekordu we wspólnym tańcu. Później przyjdzie czas na koncerty. Na scenie wystąpi innowacyjny projekt muzyczny GoMusic, a po nim gwiazda wieczoru Kamil Bednarek.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
#mam70lat – Jubileusz 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu

#mam70lat – Jubileusz 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu

Eventy / W plenerze
Termin 1 października 2015 13:00

Miejsce Wrocławski Rynek

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl