wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Historia szpiegowska w Centrum Brandta

Dokument filmowy „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” Rozalii Romaniec, dziennikarki urodzonej w Gliwicach, ale od wielu lat mieszkającej w Niemczech, opowiada historię rodzinną.

Jej wuj Janusz jako dorosły człowiek dowiedział się, że został adoptowany. Urodził się tuż po wojnie, jego matka była Niemką, miał starszą siostrę, obie w latach 40. wyjechały do Niemiec, a  on trafił do sierocińca. Próbował poznać matkę, ale polskie władze utrudniały mu podróż na Zachód.

Okazało się, że wcześniej do rodziny w NRD zgłosił się Polak podający się za jej niego. Podstawiony „syn” był funkcjonariuszem wywiadu PRL.

Po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem Rozalii Romaniec, dr. Władysława Bułhaka z Instytutu Pamięci Narodowej, historyków dr. Tytusa Jaskułkowskiego i dr. Łukasza Wolaka.

Spotkanie w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,  ul. Strażnicza 1-3, sala nr 13, rozpocznie się w środę 12 marca o godz. 16.30. Wstęp wolny.

UWr/wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl