wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Gra „Zaprojektuj, wybuduj” – nowy projekt studentów PWr

Jak z sukcesem przeprowadzić inwestycję budowlaną? Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać pozwolenie na budowę? To tylko niektóre z pytań nowej gry edukacyjnej „Zaprojektuj, wybuduj” opracowanej przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Zaprojektuj – wybuduj

Nazwa gry pochodzi od jednej z formuł prowadzenia budowlanego procesu inwestycyjnego, jakim jest system „zaprojektuj, wybuduj”. W ostatnich latach formuła ta staje się jedną z  najpopularniejszych form realizacji większych inwestycji budowlanych. Polega ona na zleceniu przez inwestora realizacji przedsięwzięcia budowlanego jednemu przedsiębiorstwu, które jednocześnie przygotowuje projekt i zajmuje się jego wykonaniem.

Wyzwanie stworzenia gry edukacyjnej na temat tego typu inwestycji budowlanej podjęli studenci z Koła Naukowego „Młodzi Menadżerowie Budownictwa” działającego na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

– Chcieliśmy stworzyć grę, która będzie edukacyjna, ale jednocześnie bardzo przyjemna i ciekawa – mówi Aleksandra Daczyszyn, główna koordynatorka projektu. – Dlatego w trakcie rozgrywki chcemy pokazać, o jakich aspektach procesu inwestycyjnego należy pamiętać i na jakie problemy można się natknąć. Pod czujnym okiem naszych prowadzących opracowaliśmy zestaw zróżnicowanych pytań i problemów – dodaje.

Karta gry, źródło: Politechniuka Wrocławska

Nauka poprzez zabawę

Gra w przystępny sposób pokazuje, ale też uczy, o czym trzeba pamiętać podczas całego procesu inwestycyjnego – począwszy od przygotowania inwestycji, po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

W jednej partii gry może wziąć udział maksymalnie pięciu graczy. Główny celem jest zdobycie jak największej liczby punktów, a każdy gracz musi poprowadzić proces inwestycyjny zważając na trzy kryteria: czas, jakość, koszt. Trzeba się zastanowić, jaka decyzja będzie najlepsza na danym etapie inwestycji, a przy okazji popisać się również wiedzą teoretyczną, bowiem w trakcie rozgrywki pojawiają się także pytania na kartach.

– Gdyby cokolwiek było niejasne, bądź ktoś byłby ciekawy, dlaczego w danym przypadku taka, a nie inna odpowiedź jest punktowana, może znaleźć odpowiedź w dodanej książeczce z instrukcją oraz z wyjaśnieniami do każdego z pojawiających się na kartach pytań – dodaje studentka.

Nie tylko dla zawodowców

Gra skierowana jest nie tylko do studentów budownictwa, architektury i kierunków pokrewnych, ale także osób niemających na co dzień do czynienia z tego typu inwestycyjami.

Po wydaniu pierwszego egzemplarza testowego twórcy gry chcą, aby gra trafiła do większego grona odbiorców i już teraz rozpoczynają kolejny etap prac. W planach jest wydanie gry na szerszą skalę tak, aby inny studenci (również z innych uczelni) mogli skorzystać z niej i poszerzać swoją wiedzę z zakresu budownictwa.

Gra „Zaprojektuj, wybuduj” została opracowana pod patronatem Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego przez zespół w składzie: Aleksandra Daczyszyn, Nikola Jakubowska, Sylwia Łuczyńska, Mateusz Psiuk, Maciej Stan, Małgorzata Zielińska, pod nadzorem opiekunów KN MMB: dr. inż. Marka Sawickiego i dr. inż. Mariusza Szóstaka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl