wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

30°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Drzwi otwarte na uczelniach

Szkoły wyższe muszą się aktywnie promować, bo od kilku lat ubywa maturzystów i proces ten potrwa aż do 2020 r. Dzisiaj we Wrocławiu studiuje ok. 130 tys. osób, za trzy lata studentów ma być o ok. 25 tys. mniej.Uczelnie niemal co roku rozbudowują swoje oferty.

Politechnika Wrocławska od nowego roku uruchomi studia na trzech nowych kierunkach: inżynierii zarządzania, inżynierii kwantowej, po angielsku wykładana będzie inżynieria elektroniczna i komputerowa, a dotychczasowa chemia przekształca się w chemię i analitykę przemysłową.

Nowe studia otwiera także Uniwersytet Wrocławski. – To turystyka, chemia międzynarodowa II stopnia i magisterska judaistyka oraz studia środkowo-wschodnioeuropejskie. Poza tym dochodzą nowe specjalności na matematyce i administracji – wylicza Michał Raińczuk z biura prasowego UWr.Na Uniwersytecie Ekonomicznym nowością są studia stacjonarne II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna.

Mimo niżu demograficznego niektóre szkoły wyższe nie zmniejszają liczby miejsc na I rok studiów, chociaż na ostateczne decyzje trzeba poczekać do końca kwietnia. Na razie  Politechnika zamierza rozdać ok. 8300 indeksów, to prawie o 120 więcej niż w ubiegłym roku. Więcej miejsc na I roku ma także Uniwersytet Ekonomiczny, bo 2200.

Studenci z bliska i daleka

Sposobem na wypełnienie ławek w salach wykładowych już od kilku lat jest rekrutacja poza granicami Polski. Niemal wszystkie szkoły wyższe prowadzą akcje promocyjne za granicą.

Politechnika największego napływu studentów obcokrajowców spodziewa się z Ukrainy, Białorusi, Indii i Turcji. Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny wypatruje kandydatów z Ukrainy, Białorusi, Turcji i Kazachstanu. – Bardzo aktywnie współpracujemy z  partnerskimi uczelniami zagranicznymi,  uczestniczymy we wszystkich  zagranicznych targach edukacyjnych oraz programach współpracy europejskiej – wylicza Jolanta Nowacka, rzeczniczka prasowa UE.

Także na Uniwersytecie Przyrodniczym największa grupa studentów spoza Polski to Ukraińcy. Podobnie jest na Uniwersytecie Wrocławskim.

Michał Raińczuk: – Przyjeżdża do nas też sporo Koreańczyków – i ten trend raczej się utrzyma. Poza tym jest coraz więcej studentów z Kazachstanu, którzy decydują się nawet na udział w płatnych wymianach, a także z Uzbekistanu, Chin czy Indii.

Najstarsza wrocławska uczelnia regularnie bierze udział w targach edukacyjnych, m.in. w Kazachstanie oraz na Ukrainie. Ma przedstawicieli w Chinach, Indiach, Malezji i Indonezji, promuje się na zagranicznych portalach edukacyjnych.

Drzwi otwarte: laboratoria, pracownie, ciekawi ludzie

Na miesiąc przez rozpoczęciem egzaminów maturalnych uczelnie zintensyfikowały także akcję promocyjną w Polsce i zapraszają na serie spotkań w ramach drzwi otwartych.

W piątek, 1 kwietnia, przez cały dzień otwarte dla gości będą laboratoria, pracownie, kliniki i sale wykładowe Uniwersytetu Przyrodniczego. Od godz. 9.00 młodzi ludzie mają szansę na spotkanie z wykładowcami uczelni, w tym z pracownikami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, którzy swoje kliniki mają przy pl. Grunwaldzkim. Wiele dziać się będzie także w kampusie na Biskupinie, przy ul. Chełmońskiego.

Także 1 kwietnia od godz. 10 sporo będzie się działo przy Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego (ul. Kamienna 43). – Będą prezentacje, spotkania z wykładowcami i studentami, zostaną omówione zasady rekrutacji. To będzie okazja do osobistych rozmów, których nie zastąpi żadna informacja zamieszczona  w Internecie – zapowiada rzeczniczka Uniwersytetu Ekonomicznego. – Młodzi  ludzie zobaczą kampus – od akademików i biblioteki począwszy, po kompleks budynków dydaktycznych, klub, stołówki i basen, w planach są także zabawy i konkursy.

Uniwersytet Wrocławski ma aż dziesięć wydziałów i spotkania w ramach drzwi otwartych rozpisane na kilka tygodni. Szczegółowy program drzwi otwartych na UWr znajduje się TUTAJ. Już 5 kwietnia zaprezentuje się Wydział Fizyki i Astronomii, powstał nawet film promujący wydarzenie. 

Wśród Atomów i Gwiazd from WFiA UWr on Vimeo.

Natomiast Politechnika przygotowuje specjalny dzień otwarty, podczas którego – jak głosi hasło – zaprezentowane zostanie kobiece oblicze najlepszej uczelni technicznej w kraju. PWr od wielu lat walczy ze stereotypem, jakoby uczelnie techniczne przeznaczone były przede wszystkim dla mężczyzn. Kobiety z Politechniki – wykładowczynie i studentki – odnoszą znaczące sukcesy. Kobiecy dzień otwarty na Politechnice zaplanowano na 7 kwietnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl