wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej już otwarte
Nowe centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej już otwarte

Centrum badawcze GEO-3EM. Fot. Politechnika Wrocławska

Dwanaście specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt znajduje się w nowym centrum badawczym GEO-3EM, które w czwartek, 11 kwietnia, otwarto na Politechnice Wrocławskiej.

Reklama

Nowy budynek powstał przy ul. Na Grobli, w sąsiedztwie stacji kolei linowej „Polinka” i otwartego w grudniu 2012 r. kompleksu edukacyjno-badawczego Geocentrum. Prace rozpoczęły się w grudniu 2017 roku i trwały do listopada 2018 roku.

– Pod wieloma względami była to jedna z najtrudniejszych inwestycji, jakie dotychczas zostały zrealizowane na Politechnice Wrocławskiej. Jej wartość to ponad 100 mln zł, z czego aż 72 mln przeznaczonych zostało na specjalistyczną aparaturę. Budowa centrum to wspólny sukces miasta, regionu i naszej uczelni, a więc także wrocławskiego środowiska akademickiego – powiedział prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Dwanaście laboratoriów na trzech kondygnacjach

W nowym centrum znajdują się m.in.: Laboratorium Badań Nano- i Mikrostruktur Materiałów Kompozytowych i Konstrukcji Inżynierskich, Procesów Hydrometalurgicznych, Nauk o Ziemi i Inżynierii Mineralnej, Badań i Eksploatacji Pojazdów, Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych czy Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego oraz Bezpieczeństwa Pracy.

Fot. Politechnika Wrocławska

Fot. Politechnika Wrocławska

Trzykondygnacyjny gmach składa się z ponad stu różnych pomieszczeń. Oprócz laboratoriów są to m.in. sala konferencyjna oraz zaplecze magazynowo-administracyjne. Z tej infrastruktury korzystać będą naukowcy z pięciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego. Obiekt jest także w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jeżeli chcemy utrzymać dotychczasowe, wysokie tempo rozwoju naszego regionu, to tego typu centra badawcze są konieczne. Liczę, że wszystkie nadzieje związane z uruchomieniem nowych laboratoriów zostaną spełnione – podkreślił Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu „Kompleks GEO-3EM – Energia Ekologia Edukacja” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

mat. prasowe PWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl