wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej już otwarte
Nowe centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej już otwarte

Centrum badawcze GEO-3EM. Fot. Politechnika Wrocławska

Dwanaście specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt znajduje się w nowym centrum badawczym GEO-3EM, które w czwartek, 11 kwietnia, otwarto na Politechnice Wrocławskiej.

Reklama

Nowy budynek powstał przy ul. Na Grobli, w sąsiedztwie stacji kolei linowej „Polinka” i otwartego w grudniu 2012 r. kompleksu edukacyjno-badawczego Geocentrum. Prace rozpoczęły się w grudniu 2017 roku i trwały do listopada 2018 roku.

– Pod wieloma względami była to jedna z najtrudniejszych inwestycji, jakie dotychczas zostały zrealizowane na Politechnice Wrocławskiej. Jej wartość to ponad 100 mln zł, z czego aż 72 mln przeznaczonych zostało na specjalistyczną aparaturę. Budowa centrum to wspólny sukces miasta, regionu i naszej uczelni, a więc także wrocławskiego środowiska akademickiego – powiedział prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Dwanaście laboratoriów na trzech kondygnacjach

W nowym centrum znajdują się m.in.: Laboratorium Badań Nano- i Mikrostruktur Materiałów Kompozytowych i Konstrukcji Inżynierskich, Procesów Hydrometalurgicznych, Nauk o Ziemi i Inżynierii Mineralnej, Badań i Eksploatacji Pojazdów, Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych czy Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego oraz Bezpieczeństwa Pracy.

Fot. Politechnika Wrocławska

Fot. Politechnika Wrocławska

Trzykondygnacyjny gmach składa się z ponad stu różnych pomieszczeń. Oprócz laboratoriów są to m.in. sala konferencyjna oraz zaplecze magazynowo-administracyjne. Z tej infrastruktury korzystać będą naukowcy z pięciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego. Obiekt jest także w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jeżeli chcemy utrzymać dotychczasowe, wysokie tempo rozwoju naszego regionu, to tego typu centra badawcze są konieczne. Liczę, że wszystkie nadzieje związane z uruchomieniem nowych laboratoriów zostaną spełnione – podkreślił Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu „Kompleks GEO-3EM – Energia Ekologia Edukacja” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

mat. prasowe PWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl