wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Badania: Pranie a styl życia

Jak często wstawiasz pranie? Czy używasz dużo proszku, a ile schodzi ci płynu do płukania? Ile prądu zjada twoja pralka i ile siorbie wody? – takie pytania mogą postawić koordynatorzy badań dotyczących stylu życia wrocławian.

Pranie z pytaniem o ekologie i zdrowie

- Dane dotyczące prania świadczą w pewnym zakresie o naszym stosunku do kwestii ekologii oraz zdrowia. A to z kolei elementy, na podstawie których można wystawić opinię na temat naszego stylu życia – mówi Katarzyna Kamińska.

Studentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu szuka 250 chętnych do udziału w projekcie. Zależy jej na osobach, które w swoich gospodarstwach domowych mają decydujący wpływ na częstotliwość prania, robią zakupy z nim związane.

- Oczywiście, to najczęściej kobiety, ale mężczyźni też się zgłaszają do udziału w badaniach – mówi Kamińska. – Biorę pod uwagę także ilość zużytych mediów, dlatego optymalnymi respondentami są osoby mieszkające same, albo rodziny, bo w takich domach jestem w stanie przeanalizować dane z liczników. W mieszkaniu studenckim, gdzie wiele osób robi pranie indywidualnie, byłoby to niemożliwe albo bardzo trudne.

Uczestnicy badania będą mieli do wypełnienia ankietę, niezbędne będą także wizyty ankieterów w ich domach. Szczegółowe dane dotyczące przedsięwzięcia są na stronie internetowej: www.badaniestyluzycia.pl.

Zebrane dane są nie tylko podstawą pracy magisterskiej wrocławianki. Zostaną wykorzystane w większym projekcie naukowym, który koordynuje dr Katarzyna Byrka, wykładowczyni SWPS specjalizująca się w psychologii zdrowia i psychologii środowiskowej. Grant na realizację tego projektu przyznała jej Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl