wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Badania naukowe dla młodych rodzin z dziećmi
Badania naukowe dla młodych rodzin z dziećmi

Kolejny interesujący projekt badawczy realizują antropolodzy z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem szukają rodzin z dziećmi, które mają nie więcej niż 2,5 roku.

Reklama

O skłonności mężczyzny do ryzyka, jak długo kobieta będzie w stanie zajść w ciążę, jak rodzice angażują się w opiekę nad dzieckiem – to tylko niektóre z wątków, którymi zajmą się naukowcy z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

W projekcie mogą wziąć udział pary (do 40 lat), które mają dziecko nie starsze niż 30-miesięczne (bez względu na to, które to dziecko w rodzinie).

W ramach badania rodzice będą musieli jednorazowo oddać krew. Oprócz danych morfologicznych, u mężczyzn ustalony zostanie poziom testosteronu i estradiolu, natomiast u kobiet poziom AMH. – Na podstawie tego ostatniego możliwe jest określenie, ile lat płodnych zostało jeszcze kobiecie – mówi Agnieszka Żelaźniewicz, jedna z koordynatorek przedsięwzięcia z Katedry Biologii Człowieka.

Uczestnicy muszą także zaliczyć serię pomiarów antropometrycznych (waga, wzrost, asymetria, siła dłoni) oraz pomiarów proporcji tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej i udziału wody w organizmie. Komplet wszystkich badań wart jest kilkaset złotych, uczestnicy nie płacą za nie, a wyniki otrzymają nieodpłatnie.

Antropolodzy przygotowali także zestaw ankiet. Część z nich dotyczy kondycji dziecka w momencie urodzenia oraz jego ogólnego zdrowia. Wywiad za pomocą ankiet posłuży także do oceny – tzw. poziomu inwestycji rodzicielskiej. – Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o ocenę poziomu zaangażowania w wychowanie dziecka. Nie badamy nakładów finansowych, ale na przykład to, ile czasu każdy rodzic przebywa z dzieckiem, na ile angażuje się emocjonalnie w jego rozwój i wychowanie – mówi Agnieszka Żelaźniewicz. – Na przykład, interesuje nas, ile czasu ojciec spędza z dzieckiem w tygodniu, a ile, gdy ma wolne od pracy, czy je przewija, czy karmi.

Antropolodzy zamierzają także przeanalizować kształtowanie się podobieństwa dziecka do rodziców. Do tego potrzebne będą zdjęcia rodziców oraz dziecka w 7.-14. dniu życia, gdy ma 6 miesięcy i po ukończeniu dwóch lat. – Na podstawie cech wspólnych w wyglądzie dziecka i rodziców także można ustalić pewien zakres zachowań wśród dorosłych – mówi badaczka.

Uczestnicy badań – ciekawi siebie

To kolejny projekt naukowy realizowany przez specjalistów z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego z udziałem dużych grup społecznych. Wcześniejsze dotyczyły m.in. odporności wśród dorosłych w młodym wieku, kobiet w ciąży.

 Do udziału w badaniach najczęściej zgłaszają się osoby, które są ciekawe, czy są zdrowe. Zakładam, że chcą się dowiedzieć, jak funkcjonuje ich organizm. To okazja na przejście dokładnych, specjalistycznych badań – mówi Agnieszka Żelaźniewicz. – Często zgłaszają się studenci, spora grupa uczestników badań to osoby z wyższym wykształceniem.

Udział w badaniach dla młodych rodziców wykluczają przewlekłe choroby oraz ciąża.

Chętni mogą się zgłaszać do końca marca, pisząc na adres: [email protected].

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl