wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

30°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. 700 uczonych na Politechnice: Matematyka jest piękna

Spotkanie jest organizowane przez trzy stowarzyszenia – Włoskie Towarzystwo Matematyczne (UMI), Włoskie Towarzystwo Matematyki Stosowanej i Przemysłowej (SIMAI) oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM), we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Wrocławskim.

– Polskie i włoskie towarzystwa matematyczne mogą się pochwalić wieloletnią współpracą, której efektami są m.in. wspólne projekty badawcze i konferencje naukowe – mówiła podczas uroczystego otwarcia prof. Veronica Gavagna z Uniwersytetu we Florencji, przedstawicielka władz UMI. - Warto podkreślić, że nie ograniczamy się tylko do tych działań, lecz prowadzimy także wspólną politykę w zakresie matematyki na arenie międzynarodowej.

W programie czterodniowego spotkania są wykłady plenarne i ponad 40 specjalistycznych sesji tematycznych z różnorodnych działów matematyki. Jeden z wykładów plenarnych będzie dotyczył historii matematyki i będzie ukłonem w kierunku nauk humanistycznych.

– To największa konferencja matematyczna spośród tych, które kiedykolwiek odbyły się we Wrocławiu. Jej celem jest rozwijanie matematyki, a program przewiduje m.in. przedstawienie najnowszych trendów i osiągnięć w tej dziedzinie – mówi prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Pod patronatem Banacha i Steinhausa

Podczas uroczystego otwarcia imprezy wręczone zostały nagrody przyznawane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne:

Nagrodę im. Hugona Steinhausa odebrał prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, którego uhonorowano za całokształt dorobku ze szczególnym uwzględnieniem modelowania i prognozowania cen na hurtowym rynku energetycznym;

Nagrodę im. Stefana Banacha odebrał prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki PWr. Został on wyróżniony za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych i operatorów nielokalnych.

– Matematyka to uniwersalny język nauki, który jest wykorzystywany we wszystkich niemal dziedzinach. Znajduje się ona wszędzie wokół nas, choć być może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bardzo często padają opinie, że matematyka jest piękna, ale ja dodaję do tego stwierdzenia jeszcze drugą część: Jej zastosowania są jeszcze piękniejsze - podkreśla prof. Rafał Weron.

Konferencja UMI-SIMAI-PTM potrwa do czwartku.

pwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl