wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. 1 października: Gaudeamus w Rynku [WIDEO]
1 października: Gaudeamus w Rynku [WIDEO]

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim, fot. jk

Dziesięć wrocławskich uczelni wspólnie rozpoczęło nowy rok akademicki.

Reklama

Chóry uczelniane i szkolne, rektorzy, profesorowie i studenci oraz goście wspólnie odśpiewali hymn akademicki „Gaudeamus igitur” w Rynku. To oficjalna ogólnopolska inauguracja roku akademickiego

Uroczystości na wrocławskim Rynku z zaciekawieniem przyglądali się turyści i przechodnie. Uwagę przyciągali rektorzy i dziekani w togach, kilkuset chórzystów oraz szczudlarze, także ubrani w togi, którzy chętnie fotografowali się z przechodniami.

„Gaudeamus” należy do wrocławskiej tradycji uniwersyteckiej. To fragment „Uwertury akademickiej” Johannesa Brahmsa, którą kompozytor dedykował Uniwersytetowi Wrocławskiemu w podzięce za tytuł honoris causa.

Wspólne świętowanie profesury, studentów oraz mieszkańców Wrocławia zorganizowane zostało po raz dziesiąty. W uroczystości wziął udział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który życzył powodzenia studentom rozpoczynającym naukę. Jak co roku spotkanie transmitowała telewizyjna Dwójka.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. - Jesteśmy dumni, że integrując się z całym środowiskiem możemy zaśpiewać: „Radujmy się młodością, wiekiem dojrzałym i późną starością”.

Wydarzenia  związane z nowym rokiem akademickim trwały przez całą środę. Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim tytuł doktora honoris causa odebrał amerykański fizyk prof. Ernst Bauer. Władze Politechniki Wrocławskiej otworzyły budynek Technopolis 1.

Na czwartek swoje imprezy zaplanowały Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Ekonomiczny.

Uczelnie rozpoczynają rok [TERMINARZ]

w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl