Akademia Latynoamerykańska w Narodowym Forum Muzyki

NFM co roku organizuje szczególny festiwal poświęcony jednemu kompozytorowi, wokół jego twórczości budowany jest program, zapraszani goście specjalizujący się w wykonawstwie tego repertuaru. Koncertom towarzyszą też projekty, w które zaangażowani są muzycy NFM. Dotychczas melomani brali udział w  Akademii Bachowskiej, Mozartowskiej, czy ubiegłorocznej Vivaldiowskiej. W tym roku będzie goręcej, Akademia przeniesie się do Ameryki Południowej. Przynajmniej symbolicznie. Start 28 lutego.


Na przełom lutego i marca zaplanowano aż cztery koncerty z wyjątkowo ciekawym repertuarem, którego, z pewnością, nie posłuchamy w tradycyjnym programie sezonu NFM-u.

Akademia Latynoamerykańska w NFM

Akademia Latynoamerykańska w NFM

Termin od 28 lutego 2019 do 3 marca 2019

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Czeka nas wieczór z tradycyjną muzyką Ameryki (28 lutego, godz. 19.00), wyjątkowo ciekawa, bo wielu badaczy skłania się dziś ku hipotezie, jakoby wiele zdobyczy historia muzyki zawdzięczała Ameryce Południowej z okresu podbojów kolonialnych. Europejczycy zawieźli swoją muzykę, ale i sporo przejęli od podbitych wówczas ludów.Bach Consort Wien pod kierunkiem Rubéna Dubrovsky'ego oraz z udziałem solistów wykonają utwory z Argentyny, Boliwii, Chile, Peru. 

Montezumę pamiętamy z lekcji historii jako słynnego władcę Azteków, ostatniego przed podbojem Hiszpanów. Tym razem unieśmiertelniony będzie nie na kartach podręcznika, a w operze Carla Heinricha Grauna, nadwornego kompozytora króla Fryderyka II Wielkiego (1 marca, godz. 19.00). Dzieło przygotowały wspólnie orkiestry uczelniane z Wroclawia, Poznania i Łodzi, a roli solistów studenci wydziałów wokalnych akademii muzycznych tych uczelni.

Dzień później, 2 marca o 19.00 pieśni z Hiszpanii, Meksyku i Gwatemali datowane od końca XV wieku po początek XVII wieku. Wykonawcami będzie kwartet wokalny z Katalonii, czyli Cantoria. 

Koncert finałowy Akademii Latynoamerykańskiej: Muzyka z Nowego Świata

Koncert finałowy Akademii Latynoamerykańskiej: Muzyka z Nowego Świata

Termin 3 marca 2019 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Ostatnia odsłona Akademii Latynoamerykańskiej ponownie z muzyką z Nowego Świata (3 marca o 19.00). Zabrzmi klasyczna Sinfonía 40 Pedra Ximéneza de Abrilla Tirada określanego mianem boliwijskiego Mozarta (skomponował m.in. czterdzieści symfonii, dzieła kameralne). Obok Tirady także utwory religijne Meksykanina Manuela de Sumayi (kompozytora z przełomu XVII i XVIII wieku), który jako pierwszy w Ameryce Połduniowej został twórcą opery!

Bilety na koncerty kosztują 10-60 zł.Zgłoś uwagę