Wrocławianie wspólnie z urzędnikami oddawali krew [WIDEO]

Ponad 20 litrów krwi zebrano 19 lipca w krwiobusie przy ul. Oławskiej. Życiodajny płyn oddawali mieszkańcy Wrocławia razem z miejskimi urzędnikami. 

  • urzednicy-i-wroclawianie-oddaja-krew-wroclaw

    Akcja oddawania krwi, fot. www.wroclaw.pl


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o oddawanie krwi  - zwłaszcza z grup: 0 Rh+, A Rh+, A Rh–, B Rh– i 0 Rh–. Jest ona szczególnie potrzeba w wakacje, kiedy jest więcej m.in. wypadków drogowych.

– Wtedy na urlopy wyjeżdżają też nasi stali krwiodawcy, dlatego liczymy na wsparcie osób, które okazjonalnie oddają krew lub zrobią to po raz pierwszy. Nasze zapasy są naprawdę na wyczerpaniu, a jedna osoba może uratować życie trzem innym – dodaje Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

19 lipca krwiobus stanął przy ul. Oławskiej

W ramach wakacyjnych akcji oddawania krwi – 19 lipca br. specjalny autobus RCKiK stanął przy ul. Oławskiej. Krew oddawali w nim m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy tym samym zachęcali innych do podzielenia się życiodajnym płynem. Osoby, które chciały zostać dawcami, musiały mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Wcześniejsza rejestracja nie była konieczna. 

– To cykliczna akcja, w której udział biorą wrocławscy urzędnicy. W tym roku też nie zawiedli. Razem, w ciągu 4 godzin, udało się zebrać ponad 20 litrów tego drogocennego płynu – mówi Patryk Załęczny z UM we Wrocławiu, koordynator akcji.

 

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat (ważąca min. 50 kg), która w ostatnim czasie nie przekraczała granicy, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną i ogólnie cieszy się dobrym stanem zdrowia.

Czytaj też: Światowy Dzień Krwiodawcy. Podziękowania i apel o więcej

Po szczepieniu możesz oddać krew

Osoby po szczepieniu przeciw CIVID-19, także mogą oddawać krew. Od dnia szczepienia musi jednak upłynąć od 48 godzin do 14 dni – w zależności od rodzaju przyjętego preparatu. Natomiast w przypadku reakcji poszczepiennej powinniśmy odczekać 14 dni od jej ustąpienia i dopiero wtedy udać się do centrum kwriodawstwa.

Informacje na temat aktualnych stanów krwi oraz akcji wyjazdowych RCKiK we Wrocławiu dostępne są na stronie internetowej placówki.

 Zgłoś uwagę