wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawcy. Podziękowania i apel o więcej

Święto krwiodawców

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, obchodzonego corocznie 14 czerwca, RCKiK we Wrocławiu przypomina, jak ważne jest ich poświęcenie i wytrwałość. Dodaje też, że pomimo obostrzeń, spowodowanych pandemią koronawirusa, Honorowi Dawcy Krwi nie zawiedli i regularnie oddawali krew.

W ostatnim roku, do wrocławskiego RCKiK, zgłosiło się w sumie ponad 38 tys. dawców, ok. 300 dziennie.

– Dzięki nim mogliśmy wydać krew i jej składniki wszystkim potrzebującym. Pamiętamy również o tysiącach ozdrowieńców, którzy po pokonaniu wirusa SARS-CoV-2 podzielili się osoczem, które od początku pandemii stanowiło ważny punkt leczenia pacjentów z COVID-19. Jesteśmy im bardzo wdzięczni, to bohaterowie naszych czasów – mówi Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

RCKiK we Wrocławiu liczy także na wsparcie stałych dawców oraz osoby, które w czasie wakacji oddadzą krew po raz pierwszy.

Czytaj też: Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców [WIDEO]

W wakacje krew na wagę złota

Latem zapotrzebowanie na krew wzrasta, m.in. ze względu na większą liczbę wypadków drogowych. Dlatego regionalna stacja krwiodawstwa we Wrocławiu tradycyjnie już zachęca do oddawania krwi przed urlopami, organizuje też cykliczne akcje wyjazdowe.

– Pomyślmy już teraz, by znaleźć czas i oddać krew jeszcze przed tym, jak wyjedziemy na wczasy. Nawet dzisiaj czy jutro, bo stany w naszych magazynach są naprawdę na wyczerpaniu. Szczególnie potrzebujemy krwi grup ujemnych – dodaje Adrianna Franc.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jesteś po szczepieniu? Też możesz oddać krew

Osoby po szczepieniu przeciw CIVID-19, także mogą oddawać krew. Od dnia szczepienia musi jednak upłynąć od 48 godzin do 14 dni – w zależności od rodzaju przyjętego preparatu.

– W przypadku reakcji poszczepiennej powinniśmy odczekać 14 dni od jej ustąpienia i dopiero wtedy udać się do centrum kwriodawstwa – mówi Adrianna Franc.

 

Rejestracja telefoniczna

Chcąc zmniejszyć czas przebywania potencjalnych dawców w placówce, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu prowadzi zapisy telefoniczne. Dzwoniąc w dni powszednie, od godz. 8.00 do 17.00 pod numer 71 371 58 24 lub 693 693 702, można umówić się na konkretny dzień i godzinę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama