100. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego.Teatr Pantomimy świętuje

Premiera przedstawienia, które specjalnie wyreżyseruje Jan Klata (jesienią 2019), rozstrzygnięcie konkursu na debiut reżyserski wraz z premierą (jeszcze zimą 2019), działania instalacyjno-performatywne, panele dyskusyjne. Okrągła rocznica twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy będzie świętowana równy rok – do 20 listopada 2019, kiedy przypada 100-lecie jego urodzin. 


Mistrz Henryk Tomaszewski

– To wyjątkowa rocznica i trzeba ją uczcić w wyjątkowy sposób, jeżeli chodzi o człowieka takiego formatu – mistrza i demiurga teatru ruchu w Europie – podkreśla Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego i dodaje, że to nie tylko jego opinia.

Kiedy kilkanaście lat temu odwiedził Nederlands Dans Theater w Amsterdamie na jednej ze ścian dostrzegł zdjęcie Jerzego Kozłowskiego ze słynnej etiudy „Ziarno i skorupa” Tomaszewskiego inspirowanej rzeźbami Henry'ego Moore'a. – Fotografię podpisano jako pierwszą w Europie Wschodniej próbę tańca współczesnego docenioną przez krytykę w Europie Zachodniej – mówi Zbigniew Szymczyk.

Jan Klata znowu reżyseruje we Wrocławiu

Obchody 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego mają też  przywrócić pamięć o wybitnym mieszkańcu Wrocławia. – Do tej pory nie udało się stworzyć miejsca, które uczciłoby człowieka, który we Wrocławiu spędził tyle lat swojej twórczej pracy. – Pragniemy zaproponować widzowi we Wrocławiu, ale też widowni ogólnopolskiej możliwość przyjrzenia się twórczości Henryka Tomaszewskiego wnikliwie i podyskutowania z nią – zapowiada Agnieszka Charkot, kierownik literacka teatru.

Wśród planowanych wydarzeń obchodów są ogólnopolski konkurs na debiut reżyserski w pantomimie. – Na konkurs nadesłano dziewięć propozycji, a jury wkrótce wyłoni scenariusz do II etapu w bezpośrednich rozmowach z kandydatami – mówi Agnieszka Charkot. – Wśród propozycji tekstów są m.in. historia wróżki Wendy z „Piotrusia Pana”, ale w wieku emerytalnym, czy teksty oparte m.in. na „Medei” Eurypidesa – dodaje Agnieszka Charkot.

Na największe wydarzenie zapowiada się jednak premiera przedstawienia w reżyserii Jana Klaty, które zaplanowano na jesień 2019. Jeszcze nie wiadomo, co pokaże uwielbiany we Wrocławiu twórca, który zrealizował tu jedne ze swoich najsłynniejszych spektakli – „Lochy Watykanu” i „Nakręcaną pomarańczę” w Teatrze Współczesnym i m.in. „Dantona” w Teatrze Polskim. 

Wystawy, warsztaty

Wśród działań z okazji obchodów 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego są jeszcze instalacja z Centrum Sztuki WRO i IP Group planowana na maj 2019, czyli w terminie Biennale WRO.

Ponadto odbędzi się wiele warsztatów, paneli dyskusyjnych i spotkań z artystami, którzy współpracowali z Henrykiem Tomaszewskim.

W sieci pojawiać się też będą (zawsze 20 dnia miesiąca do listopada 2019) filmiki „Pantomima krok po kroku” dla tych, którzy chcą poznać alfabet pantomimy.Zgłoś uwagę