Sezon grzewczy – od kiedy powinny być ciepłe kaloryfery?

Po ostatnich ciepłych dniach temperatura znacznie spadła. Mimo że nie ma już pojęcia „sezon grzewczy”, ponieważ to, kiedy kaloryfery powinny być ciepłe, zależy głównie od temperatury na zewnątrz, jednak przyjmuje się umownie, że sezon taki trwa od października do marca.

  • fot. ilustracyjne


Według prawa (Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia. Wszystko zależy od tego, jaka jest pogoda. W praktyce grzanie rozpoczyna się we wrześniu lub październiku. Trwa do kwietnia lub nawet maja. Przyjmuje się, że zarządcy budynków włączanią ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.

W ostatnich dniach mamy właśnie taką sytuację, że temperatura powietrza nagle spadła do kilkunastu stopni. Dlatego wielu wrocławian może już odkręcić swoje kaloryfery i sprawdzić czy ich zarządca budynku włączył ogrzewanie. – Żyjemy w takim klimacie, że na rozpoczęcie tzw. sezonu grzewczego jesteśmy gotowi cały rok – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik  prasowy. Fortum Power and Heat Polska. Czy jednak kaloryfery będą ciepłe zależy od zarządców budynków.

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, na przełomie 2015 i 2016 roku dostarczyło odbiorcom na terenie miasta ponad 5,5 mln GJ ciepła. To o prawie 1 proc. więcej, niż wynosi średnia za poprzednie trzy sezony i o 6 proc. więcej niż zimą 2014/2015. Najwięcej ciepła, bo około 58,7 tys. GJ, Fortum dostarczyło 3 stycznia 2016 roku. W tym dniu średnia temperatura dobowa wyniosła –12,8 st. C.

  • Pogotowie ciepłownicze numer 993

Zgłoś uwagę