wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mała Synagoga po remoncie – dziś otwarcie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wspaniałe freski zdobią plafon Małej Synagogi, która po remoncie zostanie oficjalnie otwarta w czwartek (10 grudnia) o godz. 17. Wydarzenie odbędzie się z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Zostaną też uroczyście zapalone świece chanukowe.

Reklama

Mała Synagoga - szul to sala modlitw znajdująca się przy Synagodze Pod Białym Bocianem. Została założona w 1945 roku w budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Po 1968 roku była jedyną czynną synagogą we Wrocławiu. Dziś członkowie gminy modlą się w niej regularnie. We wnętrzu znajduje się Aron ha-kodesz, a po jego prawej stronie wisi Ner Tamid – wieczne światło. Srebrna lampka ozdobiona głowami jeleni jest arcydziełem wrocławskiego złotnika Carla Gottlieba Freytaga. Powstała w roku 1811. Wróciła do Wrocławia w ubiegłym roku dzięki staraniom Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Fundacji Bente Kahan oraz sponsorom. Jeleń w symbolice hebrajskiej to znak czułej miłości i poświęcenia a także znak dążenia ku Bogu i jego błogosławieństwa.

W Małej Synagodze jeszcze trwają przygotowania do otwarcia i meblowanie, ale można podziwiać ozdobiony motywami roślinnymi plafon.

W niedzielę rozpoczęło się żydowskie święto Chanuka. Święto trwa osiem dni, każdego z nich zapala się kolejną świecę. Chanuka to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich. Nazwa Chanuka pochodzi od hebrajskiego czasownika chanach – poświęcać, inaugurować. W czwartek zostaną uroczyście zapalone świece chanukowe.

Chanuka to Święto Świateł – przez kolejnych osiem dni Żydzi zapalają świece, by w ten sposób cieszyć się z cudu, który wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej podczas powstania żydowskiego pod wodzą Hasmoneuszy przeciw Grekom. Wtedy to, gdy Żydzi odzyskali Świątynię Jerozolimską, znaleziono jedynie jeden mały pojemnik z koszerną oliwą, której powinno było starczyć zaledwie na jeden dzień, a jednak cudownie paliła się aż przez osiem dni – do chwili, gdy przygotowano nowe zasoby koszernej oliwy do zapalenia menory. Najważniejszym rytuałem tego święta jest zapalanie świateł, używany jest do tego charakterystyczny świecznik zwany chanukiją z dziewięcioma ramionami, z których jedno – szamasz – odgrywa rolę pomocniczą, gdyż od niego w kolejności od lewej do prawej zapala się pozostałe świece.

Podczas święta popularne są gry i zabawy, dozwolone są w tym czasie także gry hazardowe. Najpopularniejszą zabawą chanukową dzieci jest tzw. drejdel, czyli czworoboczny bączek. Na jego ściankach znajdują się cztery hebrajskie litery: n, g, h, f/sz, które są pierwszymi literami zdania: „Nes gadol haja szam”, co oznacza „Cud wielki zdarzył się tam”. Dzieci dostają także prezenty. Tradycyjne potrawy chanukowe to placki zwane latkes, pączki i faworki, bo na pamiątkę cudu chanukowego jedzone są potrawy przyrządzane na oleju.

Remont Małej Synagogi (szulu) współfinansowany został przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich oddział Wrocław, Fundację Bente Kahan, Miasto Wrocław, Fundację Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl