Jarmark Bożonarodzeniowy – otwarty [ZDJĘCIA]

Dziewiąty Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu już działa. To jeden z najpiękniejszych tego typu jarmarków w Europie. Sprawdź atrakcje, co można kupić, godziny otwarcia.


Oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, nastąpiło o godz. 17.00 i przyciągnęło tłumy ludzi. Już dużo wcześniej w pobliżu nowego Domku Krasnala gromadziły się grupki turystów i mieszkańców z zaciekawionymi dziećmi. Zgromadzonych powitał Rafał Dutkiewicz i goszczący akurat we Wrocławiu mer Lille - partnerskiego miasta Wrocławia. – Okres poprzedzający Boże Narodzenie to czas szczególny i cieszę się, że mogę zapowiedzieć nasz jarmark odbywający sie już po raz dziewiąty we Wrocławiu – powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz.

Zaraz potem czas zgromadzonym umilił występ orkiestry dętej Marcin Brass Band w towarzystwie kolorowych szczudlarzy. Potem na tarasie Domku Krasnala zaśpiewały KrzyKaśki, dziewczynki z gromady zuchowej w SP nr 118. 

Otwarcie poprzedziły wielkie przygotowania. Budowa infrastruktury jarmarku trwała od 12 listopada. Jarmark potrwa do 22 grudnia. 

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2016

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2016

Eventy / Jarmarki / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla wszystkich / Dla rodziców
Termin od 18 listopada 2016 17:00 do 22 grudnia 2016 21:00

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Bożonarodzeniowy jarmark na wrocławskim Rynku na stałe wpisał się w tradycję Wrocławia. Jego wyjątkowa, świąteczna atmosfera przyciąga na wrocławski Rynek mieszkańców, a także turystów z Polski i ze świata. Tradycyjnie drewniane domki-kramy stanęły koło ratusza oraz na ul. Oławskiej i części ul. Świdnickiej do przejścia podziemnego.  

Stoiska czynne są od godz. 10.00 do 21.00.

Oficjalnie zaprezentowano tegoroczne kubki do grzańca! Stali bywalcy jarmarku mogą wreszcie napić sie grzańca w nowych kubeczkach, które cieszą się dużym powodzeniem, m.in. wśród kolekcjonerów. Co roku kolor jest inny, np. w ubiegłym były fioletowe. Barwy tegorocznych kubeczków organizatorzy jarmarku do końca trzymali w tajemnicy.

Tegoroczne debiuty 

W drewnianych domkach jak zwykle będzie można wybierać świąteczne podarunki i drobiazgi dla siebie i domu. W tym roku nowością wśród rękodzieła na Jarmarku są wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki, z takich krajów jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii będą mogli wybierać pośród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu i srebra. Podczas tegorocznej edycji zadebiutują również saksońskie rzeźby drewniane oraz kartki świąteczne wykonane również z drewna, ręcznie malowane.


Pojawiły się wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny, ręcznie tkane koronki. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage i inspiracji folkowych z pewnością nie będą zawiedzeni.

Coś na ząb, czyli kulinarne nowości

Jarmark Bożonarodzeniowy jest ulubionym miejscem dla wszystkich łasuchów. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku znajdzie się sporo kulinarnych nowości. Prawdziwym rajem dla smakoszy stanie się północna pierzeja Rynku, bo tam będzie można skosztować przysmaków z całej Europy i nie tylko. Miłośnicy kulinarnych odkryć na pewno znajdą coś dla siebie, m.in. w drewnianym młynie z piernikami w kształcie wrocławskich kamieniczek.

Przez ponad miesiąc można wybierać pośród wyjątkowych specjałów takich jak: aromatyczne wędzone ryby, włoskie sery, turecka baklava, czy tureckie ciasto ze szpinakiem i serem fetą. Czekoladowe, ręcznie wykonane figurki będą kusić nie tylko dla koneserów czekolady, ale też mogą być propozycją na oryginalny prezent. Wśród słodkości nie zabraknie pysznych, hiszpańskich churros, owoców w czekoladzie, kołaczy cynamonowych. Pojawią się również pikantne, wędzone kiełbasy paprykowe, włoskie wędliny, tradycyjny węgierski boczek "kolozsvári" oraz salami z jelenia.

Nie zabraknie produktów z Podhala i tradycyjnej polskiej kuchni. A także: pieczonych kasztanów, aromatycznych ziół i przypraw, litewskich wędlin, węgierskiego langosza z nadzieniem oraz słodkich miodów i austriackich serów.

Jak zwykle można napić się też rozgrzewającego grzańca, gorącej czekolady i innych napojów w wyjątkowych, ceramicznych jarmarkowych kubeczkach.

A dla dzieci...

W Bajkowym lasku na najmłodszych uczestników Jarmarku czekać będą piękne, bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W Śnieżnej Kuli, tuż obok domków z bajkami i trzymetrowym Grzybku Krasnala, każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Nowością są rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, w pobliżu domku Pod Krasnalem, przy których można zrobić pamiątkowe zdjęcia. Tam też zaparkują renifery z saniami św. Mikołaja. Blisko choinki ustawiona zaś będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy (nie tylko dzieci) będą mogli wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja. Zawita też krasnal Prezentuś, którego czapki trzeba dotknąć trzy razy, aby spełniły się wszystkie życzenia…

Świąteczne atrakcje 

Jarmark Bożonarodzeniowy to także niezwykłe wydarzenia, dzięki którym serce Wrocławia zabije mocniej. Goście jarmarku będą świadkami parad, pełnych kolorów, muzyki i światła. Na fanów zimowych wrażeń czekać będzie wystawa lodowych rzeźb. Nie zabraknie też występów artystycznych, np. koncertu kolęd i wizyt niezwykłych gości – oprócz św. Mikołaja, do Rynku zawita Królowa Śniegu. 

Harmonogram wydarzeń (godziny jeszcze są dopracowywane)

  • 02.12  Oficjalne powitanie św. Mikołaja w Rynku
  • 04.12 Świąteczna parada ze św. Mikołajem, z udziałem elfów, bałwanka i Śnieżynki - godz. 17.00.
  • 10.12  Wystawa rzeźb z lodu
  • 11.12  Zimowa parada Królowej Śniegu
  • 17.12  Świąteczny Korowód Kolędników
  • 18.12 Koncert kolęd w wykonaniu orkiestry dętej.

Wrocławski jarmark wśrod 12 najpiękniejszych jarmarkow w Europie

Zgłoś uwagę