Zmarł wybitny wrocławski aktor Ferdynand Matysik

Przez 43 lata był aktorem wrocławskiego Teatru Polskiego. Znany również z ról telewizyjnych i filmowych. W kwietniu obchodził swoje 90. urodziny. Ferdynand Matysik zmarł 9 maja. Pożegnanie artysty odbędzie się 14 maja br. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

  • Ferdynand Matysik (1931-2021),

    Ferdynand Matysik (1931-2021), źródło: FilmPolski.pl


Pochodził z Drogomyśla na Śląsku. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, po której ukończeniu zadebiutował w Gdańsku, w tamtejszym Teatrze Wybrzeże, gdzie spędził jeden sezon.

Potem przez prawie dziesięć lat był aktorem Teatru Ludowego w Nowej Hucie, a tam zagrał kilkadziesiąt ról w przedstawieniach, reżyserowanych m.in. przez Krystynę Skuszankę, Jerzego Krasowskiego, Lidię Zamkow czy Piotra Paradowskiego. Za kreację górnika Kazka w „Kondukcie” Bohdana Drozdowskiego otrzymał swoją pierwszą ważną nagrodę aktorską – na IV Wrocławskim Festiwalu Teatralnym w 1963 r.

Ponad 40 lat związany z Teatrem Polskim

Możliwe, że ten artystyczny sukces we Wrocławiu również sprawił, że Ferdynand Matysik zdecydował się na związanie swojego życia i kariery właśnie ze stolicą Dolnego Śląska. W 1964 r. został aktorem Teatru Polskiego i pracował w nim aż do roku 2007.

We Wrocławiu zagrał ponad sto bardzo różnorodnych ról w spektaklach wielu wybitnych reżyserów, jak m.in. Bohdan Korzeniewski, Henryk Tomaszewski, Jerzy Grzegorzewski, Grzegorz Mrówczyński, Tadeusz Minc, Leszek Czarnota, Eugeniusz Korin, Jacek Bunsch, Maciej Wojtyszko, Rudolf Zioło, Jan Szurmiej, Krystyna Meissner, Kazimierz Braun, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda czy Krystian Lupa.

Wielu widzów pamięta role Ferdynanda Matysika w słuchowiskach radiowych, filmach telewizyjnych i kinowych, popularnych serialach. Znakomity zarówno w kreacjach wiodącyc, jak i epizodycznych. Zwracał uwagę również jego charakterystyczny głos.

Nagrody i wyróżnienia

Lista nagród i wyróżnień aktorskich, które Ferdynand Matysik otrzymał w swojej artystycznej karierze, jest bardzo długa. Między innymi, dwa razy nagradzano go na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu (za rolę Pijaka w „Ślubie” Gombrowicza, reż. J. Grzegorzewski, 1976, oraz Kirkora w „Koczowisku” Łubieńskiego, reż. T. Minc, 1980).

Towarzystwo Miłośników Wrocławia nagrodziło aktora za całokształt pracy artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem roli Kirkora w „Koczowisku” w roku 1980, a rok później od Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru artysta dostał nagrodę za kreację Handrycza w „Opętanych”. Na XXXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1996) Ferdynand Matysik otrzymał nagrodę za rolę epizodyczną woźnego sądowego Marko w spektaklu Teatru Polskiego we Wrocławiu „Płatonow – akt pominięty” Czechowa, za tę samą rolę przyznano aktorowi rok później Wrocławską Nagrodę Teatralną. 

Ferdynand Matysik dwukrotnie odbierał również popularne wrocławskie Iglice – w roku 1976 Brązową i w 1979 r. Srebrną. Otrzymał nadto Srebrny Krzyż Zasługi (1976), Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” (1983), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006). Zgłoś uwagę