wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Eksperci o buspasach

Redakcja www.wroclaw.pl,

Zapytaliśmy naukowców i aktywistów co sądzą na temat buspasów i wydzielania uprzywilejowanych dróg dla transportu zbiorowego.

Reklama

Profesor dr inż. Wojciech Suchorzewski z Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej

Na skuteczność buspasów są twarde dowody. My to dokładnie sprawdziliśmy. Przywołam choćby przykład Trasy Łazienkowskiej z Warszawy. Istniały tam kiedyś po 3 pasy w każdą stronę i w godzinach szczytu każdy był wypełnione autami po brzeg. W korku stały też autobusy. Padł pomysł wyznaczenia buspasów, oczywiście wybuchła burzliwa dyskusja, szczęśliwie udało się ten pomysł wdrożyć. W pierwszym tygodniu zgodnie z wyobrażeniami na dwóch pasach dla aut korek był jeszcze większy. Jednak już w kolejnym tygodniu zauważyliśmy, że suma przejazdów autami spadła tam o jakąś 1/3. Prędkość na tych dwóch pasach dla aut w zasadzie utrzymała się taka sama, jednak znacznie przyspieszyła komunikacja miejska a w związku z tym systematycznie zaczęła wzrastać liczba pasażerów. Okazało się, że ta 1/3 kierowców przeniosła się na inne drogi, ale wielu z nich wybrało transport zbiorowy jako szybszą alternatywę w poruszaniu się po mieście. To jest niepodważalne i dokładnie zbadane, że przy tym poziomie motoryzacji w Polsce nie da się pomieścić wszystkich samochodów na ulicach. Dlatego tak ważne są alternatywy dla indywidualnego transportu samochodowego.

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl