Zaproszenia na mammografię

Na Dolnym Śląsku wysyłane są zaproszenia na mammografię dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat


Są pieniądze jest sprzęt – nie ma tylko chętnych. Tak wygląda realizacja Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Na Dolnym Śląsku można by wykonać 200 tysięcy profilaktycznych badań przesiewowych raka piersi – realizuje się tylko połowę.

– W lipcu ruszała tegoroczna edycja programu i wysyłamy imienne zaproszenia na mammografię – mówi Jolanta Kotowska z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne we Wrocławiu.

W Dolnośląskiem z bezpłatnych badań mammograficznych korzysta tylko 50 procent uprawnionych kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały tych badań. Takich zaproszeń nie warto wyrzucać do kosza.

– Mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi – wyjaśnia dr Radosław Tarkowski, chirurg onkolog w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym we Wrocławiu.

Mammografia trwa 5 minut. Zdjęcie rentgenowskie piersi pozwala na rozpoznanie raka w 93 procentach. Wykrywane są zmiany mniejsze od czubka szpilki.

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Z badań statystycznych wynika, że w Polsce każdego roku jest on wykrywany u co 15 kobiety. Wcześnie wykryty nowotwór daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie – lekarze onkolodzy mówią to od lat, ale efektów wciąż nie ma.

– Co ważne, przy wcześnie wykrytym nowotworze leczenie jest mniej inwazyjne. Często udaje się uniknąć amputacji piersi – mówi dr Radosław Tarkowski.

Bezpłatne badania mammograficzne skierowane są do kobiet w wieku od 50. do 69. roku życia. Z danych wynika, że to w tej grupie wiekowej jest najwięcej zachorowań na nowotwór złośliwy piersi. Ale do onkologa mogą się zgłosić panie w różnym wieku. Na taką wizytę nie potrzeba skierowania. W DCO czeka się na nią od tygodnia do trzech. Ale w nagłych przypadkach pacjentka może być przyjęta tego samego dania.

jr

 

Informacja o bezpłatnej mammografii skryningowej. Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne we Wrocławiu.

tel. 71 36-89-254

Wykaz jednostek realizujących badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, na podstawie umów zawartych z NFZ

www.wok.wroclaw.pl/dla-kobiet/tu-wykonasz-mammografie

O tematyce związanej z profilaktyką raka piersi będzie można porozmawiać w niedzielę 29 września. Okazją będzie organizowany we Wrocławiu „Bieg dla kobiet”. Start biegu: niedziela 29.09, godzina 12:00 na polanie przy wzgórzu Parku Grabiszyńskiego od strony Oporowa. Wydarzenia towarzyszące trwać będą od godz. 10 do 15:00.Zgłoś uwagę