Wzgórze Partyzantów bez dofinansowania. Co dalej z inwestycją?

Nie udało się zdobyć dofinansowania na pierwszy etap remontu Wzgórza Partyzantów. Miasto nie chce jednak rezygnować z projektu i zapowiada walkę o fundusze na przeprowadzenie prac.

  • Wzgórze Partyzantów czeka na remont

    Wzgórze Partyzantów czeka na remont/ fot: Janusz Krzeszowski


Bastion na dawnym Wzgórzu Liebicha otwarto 12 września 1867 roku. Było to popularne wśród wrocławian miejsce, którzy korzystali z pijalni wody w atrium lub spędzali czas w kawiarni. Od wielu lat wzgórze jednak podupada, a ostatni remont przeprowadzono w latach 70. XX wieku. Był on następstwem katastrofy z 1967 roku, podczas jednej z imprez zerwała się balustrada tarasu – zginęła wtedy jedna osoba, a sporo zostało poważnie rannych.

Teraz miasto chce przywrócić najwyższe wzgórze w centrum Wrocławia do życia. Zgodnie z założeniem wyremontowane Wzgórze Partyzantów ma służyć organizacjom pozarządowym, miejskim aktywistom, lokalnym stowarzyszeniom, zarówno jako miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, jak i co-workingu. Planuje się organizację m.in. kina plenerowego, pokazów mody i tańca oraz koncerty. Te plany trzeba jednak odłożyć w czasie. Złożony przez miasto wniosek o dofinansowanie z funduszy norweskich pierwszego etapu remontu, który zakładał rewitalizację neoklasycystycznej zabudowy, został odrzucony. Wrocław starał się o 11 mln zł, a całkowity koszt pierwszego etapu szacuje się na 18 mln zł.

– Nie udało się zdobyć grantu, który przyznano na 16 projektów w całym kraju w mniejszych miastach. Wyjątkiem spośród dużych aglomeracji jest Gdańsk – tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wzgórze Partyzantów z gloriettą /fot: Muzeum Miejskie Wrocławia

Jako pierwsza miała zostać wyremontowana reduta, czyli przyziemie we wnętrzu wzgórza, o powierzchni blisko 460 m kw. Następnie kolumnada z fontanną i dawną restauracją, na powierzchni wzgórza o kubaturze niemal 650 m kw.

– Na razie nie ma żadnego uzasadnienia oraz punktacji złożonych wniosków. Nie wiemy nawet, jak oceniono naszą aplikację – dodał Myszko-Wolski i przypomniał, że walka o odzyskanie terenu przez miasto trwała cztery lata. 

Remont całego Wzgórza Partyzantów podzielony został na trzy etapy. Mówi się też o odbudowie 32-metrowej wieży tzw. glorietty, która została całkowicie zniszczona w trakcie II wojny światowej. Jaki jest szacowany koszt całości remontu?

– Jest zbyt wcześnie, żeby o tym mówić. Najpierw znajdźmy środki na pierwszy etap. Bardzo nam na tym zależy – kończy Myszko-Wolski.Zgłoś uwagę