Wrocławski architekt wygrał konkurs FameLab Poland

Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej został zwycięzcą 9. edycji FameLab Poland – konkursu dla popularyzatorów nauki. Dr inż. arch. Jerzy Łątka zdobył nagrodę główną i nagrodę publiczności.

  • Logo FameLab Poland, Adam Kozak - archiwum Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Wikimedia Polska


FameLab to międzynarodowy konkurs dla studentów, naukowców i osób zajmujących się zastosowaniem nauki w życiu codziennym. Uczestnicy w trzyminutowych wystąpieniach prezentują wybrane przez siebie zagadnienie naukowe.

Finał dziewiątej edycji polskiej odsłony konkursu rozegrano w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik. Przed kamerami i jury stanęło dziesięcioro naukowców z całej Polski wyłonionych w półfinałach, rozegranych jeszcze w ubiegłym roku. Byli wśród nich m.in. inżynier biomedyczna, inżynierowie materiałowi, zootechnik (a jednocześnie zawodniczka kadry narodowej w tajskim boksie) czy lekarz onkolog.

Ich wystąpienia można obejrzeć na kanale Youtube FameLab Poland .

Zamieszkaj w kartonie

Zdaniem jurorów najlepszą prezentację przygotował dr inż. arch. Jerzy Łątka z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jury doceniło: „radosną swobodę wypowiedzi. Za pokazanie nauki w codziennym zwyczajnym materiale, za ważny temat dotyczący ekologii i gospodarki odpadami oraz kwestii społecznych”.

W jury zasiadali: Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalen Fikus – biolożka molekularna i popularyzatorka nauki, prof. Zbigniew Nawrat – naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog.

Wrocławianin opowiadał o architekturze z papieru – a zwłaszcza jej pomocowym aspekcie, czyli tworzeniu domów z budulca papierowego dla ofiar katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Tym tematem zajmuje się od lat naukowo i zawodowo. Swoje wystąpienie zatytułował: „Zamieszkać w kartonie”. Jurorzy dopytywali m.in. o to, jak rozkłada się papier w naturze, na czym polega jego impregnowanie i czy można do budowy domów wykorzystać zwykłą makulaturę.

Wystąpienie spodobało się też internautom oglądającym finał konkursu. Oddali na niego najwięcej głosów, dzięki temu zdobył także nagrodę publiczności.

30 Kreatywnych Wrocławia: Jerzy Łątka

Dr Łątka jako laureat pierwszego miejsca zyskał nie tylko nagrodę finansową (12 tys. zł), ale także prawo do reprezentowania Polski w półfinale międzynarodowej odsłony konkursu: FameLab International – organizowanego w ramach Cheltenham Science Festival.

Dr inż. arch. Jerzy Łątka – pracuje w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PWr. W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2016 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 r. został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia, a w 2019 roku zwyciężył w plebiscycie miesięcznika Architektura-Murator: „Osobowości 25-lecia” w kategorii „Projektowanie zrównoważone i uniwersalne”.

30 Kreatywnych Wrocławia: Ruth Dudek-Wicher

To nie pierwsza osoba z Wrocławia, która triumfuje w FameLab. W 2018 r. konkurs wygrała Ruth Dudek-Wicher z Uniwersytetu Medycznego.

Pwr/wZgłoś uwagę