„Wrocławska Podróż do Wolontariatu” rekrutuje [WIDEO]

Trwa rekrutacja do ostatniego już cyklu projektu „Wrocławska Podróż do Wolontariatu”. Realizuje go Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania (WCOW) w imieniu Gminy Wrocław.

  • Wrocławska Podróż do Wolontariatu Wrocław

    Wakacyjny wyjazd uczestników II edycji projektu do Przesieki; fot. podrozdowolontariatu.pl


Projekt rozpoczął się wiosną 2013 roku, w tej chwili kończy się drugi jego cykl i trwa rekrutacja do ostatniego – trzeciego cyklu. – Jeżeli studiujesz lub jesteś osobą "50+" , mieszkasz we Wrocławiu i jesteś nieaktywny zawodowo, to znaczy, że możesz dołączyć do naszego projektu – mówi Mariola Korman, koordynator ds. mentorów i wolontariuszy. – Wolontariusze są pod opieką mentorów, którzy pomagają poznać wychowanków, wspierają i doradzają. Wolontariusz nie zostaje sam, co jest bardzo ważne, bo dla wielu wolontariuszy praca z wychowankami placówki opiekuńczo-wychowawczej to często nowe doświadczenie – kontynuuje koordynatorka. I dodaje, że małe doświadczenie lub nawet jego brak w pracy z młodzieżą nie jest przeszkodą, by dołączyć do projektu. – Szukamy ludzi odpowiedzialnych, empatycznych, gotowych zrozumieć, wysłuchać, wykazać się kreatywnością. To projekt dla osób, które chcą zdobyć nowe doświadczenia, ale również dla takich, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem.
– Gdy pytamy wychowanków, co daje im uczestnictwo w projekcie, zazwyczaj odpowiadają, że cieszą się, że mają taką Ewelinę, Angelikę czy Rafała, którzy są dla nich. To bardzo ważne, by mieć blisko siebie osobę, która wysłucha, pomoże, która poświęci swój czas dla drugiego człowieka – mówi Sylwester Pajęcki, dyrektor WCOW. Wolontariusze podczas indywidualnych i grupowych spotkań z wychowankami wpływają na ich rozwój społeczny i poznawczy. Rozmowy, wyjścia do muzeum, pomoc w nauce, wyjazdy turystyczne poszerzające wiedzę o środowisku lokalnym – to nieoceniona pomoc studentów, którzy są uczestnikami „Wrocławskiej Podróży do Wolontariatu”.

Każdy cykl projektu trwa 10 miesięcy. W tym czasie wolontariusze otrzymują wsparcie w postaci szkoleń przygotowujących do pracy z młodzieżą przebywającą w pieczy zastępczej. Są to szkolenia z zakresu kompetencji miękkich, pomoc doradcy zawodowego, szkolenie podstawowe na asystentów rodziny czy trening umiejętności wychowawczych, jak również pierwsza pomoc przedmedyczna i BHP.

„Wrocławska Podróż do Wolontariatu” podróż ma nie tylko w nazwie. Uczestnicy byli m.in. na Ślęży, często spacerują także w okolicach Wrocławia. – „Podróż” ma swoje metaforyczne znaczenie – to podróż, w którą wyruszyli młodzi ludzie, którzy spotkali się na różnych etapach swojego życia, to spotkanie człowieka z drugim człowiekiem – mówi Sylwester Pajęcki. – Przyświeca tej podróży cel: walka o lepsze życie  dodaje.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.podrozdowolontariatu.pl

arcZgłoś uwagę