Wrocławscy rowerzyści zwierają szyki!

Głosowanie na projekty zgłoszone w tym roku do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO) rusza 15 września. Już teraz jednak rozpoczyna się rowerowa kampania, która ma przekonać nieprzekonanych do głosowania właśnie na projekt Rowerowy Wrocław, w ramach którego miałoby powstać 10 km tras rowerowych, dzięki którym jazda jednośladem byłaby znacznie prostsza i bezpieczniejsza.

 • rowerowy wrocław projekt zgłoszony do WBO ma poparcie znanych osób

  Oprócz rosnącej grupy ambasadorów, projekt poparły również znane osoby, takie jak Konrad Imiela dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, aktorka Elżbieta Romanowska, wrocławski muzyk i performer L.U.C., aktorka Teatru Polskiego Ewa Skibińska czy dyrektor TP Krzysztof Mieszkowski.

 • rowerowy wrocław projekt zgłoszony do WBO ma około 200 ambasadorów

  "Są wśród nas nauczyciele, pracownicy kultury, artyści, sprzedawcy, mechanicy rowerowi, krótko mówiąc osoby z różnym wykształceniem, pracujące w różnych branżach, będące w różnym wieku, ale na co dzień korzystające z roweru w mieście". fot. 10kilometrow.pl

 • rowerowy wrocław projekt zgłoszony do WBO wizualizacja trasy

  Projekt zakłada stworzenie 10 km tras rowerowych - miałyby one zostać wydzielone na części jezdni w centrum Wrocławia. fot. 10kilometrow.pl

 • rowerowy wrocław projekt zgłoszony do WBO zdjęcie ambasadorki

  W poniedziałek Ambasadorzy "Rowerowego Wrocławia" zmienili swoje zdjęcia profilowe na portalach społecznościowych, na takie z informacją o głosowaniu. fot. 10kilometrow.pl


Budżet Obywatelski to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. WBO jest więc projektem nastawionym przede wszystkim na aktywizację mieszkańców, a przykład wrocławskich rowerzystów dowodzi tego, że w stolicy Dolnego Śląska to założenie jak najbardziej się spełnia. 

Rowerowe zjednoczenie 

„Rowerowy Wrocław" to oddolna inicjatywa wrocławian- zgłoszony przez nich do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego projekt #269 zakłada uzupełnienie sieci tras rowerowych w centrum. Prace nad kampanią promującą rowerowy projekt trwały od kilku miesięcy. W tym czasie zastanawiano się nad kampanią, tworzono rowerowe projekty i wizualizacje oraz rekrutowano Ambasadorów „Rowerowego Wrocławia”, jak nazwali się uczestnicy projektu.

fot. 10kilometrow.pl

Więcej o projekcie przeczytacie na stronie 10kilometrow.pl

- Są wśród nas nauczyciele, pracownicy kultury, artyści, sprzedawcy, mechanicy rowerowi, krótko mówiąc osoby z różnym wykształceniem, pracujące w różnych branżach, będące w różnym wieku, ale na co dzień korzystające z roweru w mieście – mówi Ewa Bałazińska jedna z ambasadorek projektu. - Nie jesteśmy też żadną rowerową subkulturą, ani zorganizowaną grupą kontrkulturową. Jesteśmy po prostu ludźmi, którzy jeżdżą po Wrocławiu rowerem i chcą aby było to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Obecnie jest z nami blisko 200 osób. Wspólnie działamy, opowiadamy o swoich doświadczeniach, dyskutujemy. Chcemy działać, a nie narzekać. Proponujemy rozwiązania, dzięki którym wszystkim będzie jeździło się lepiej – dodaje.

fot. 10kilometrow.pl

Oprócz rosnącej grupy ambasadorów, projekt poparły również znane osoby, takie jak Konrad Imiela dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, aktorka Elżbieta Romanowska, wrocławski muzyk i performer L.U.C., aktorka Teatru Polskiego Ewa Skibińska czy dyrektor TP Krzysztof Mieszkowski. 

Pierwsza rowerowa akcja – zbieranie rowerów 

Pierwsza akcja ambasadorów „Rowerowego Wrocławia” została połączona z finisażem wystawy „Velodream”, który odbędzie się w tę sobotę w Galerii BWA Awangarda przy ulicy Wita Stwosza. O godzinie 18.00 rozpocznie się tutaj zbiórka starych rowerów, które dzięki ambasadorom „Rowerowego Wrocławia” zostaną odnowione oraz bezpłatnie przekazane osobom wskazanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Stare, wysłużone rowery, z którymi nie wiemy co zrobić, bo żal nam je wyrzucać, a nie chce nam się ich remontować, można będzie przynosić do Galerii BWA Awangarda do 20 września. Nasi mechanicy rowerowi naprawią je i doprowadzą do odpowiedniego stanu, a następnie przekażemy je osobom, których na rower często po prostu nie stać – tłumaczy Ewa Bałazińska. - Ponadto osobom, do których trafią rowery, rozdamy zaproszenia na szkolenia w ramach Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy. Osobiście w ubiegłym roku przeszłam takie szkolenie i od tego czasu z roweru praktycznie nie zsiadam. Mamy nadzieję, że rower plus szkolenie pozytywnie wpłynie na osoby, które je otrzymają, a co najważniejsze one również zadbają o swoje bezpieczeństwo. 

Sobotnia akcja będzie dopiero początkiem, bowolontariusze projektu #269 szykują kolejnewydarzenia dla całych rodzin. - Będziemy obecni na festynach, zorganizujemy parady rowerowe. Chcemy, żeby o rowerach we Wrocławiu się mówiło – dodaje ambasadorka. 

Przypomnijmy, głosowanie na projekty zgłoszone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego potrwa od 15 do 29 września. Każdy może wziąć w nim udział i nie trzeba być zameldowanym we Wrocławiu. Więcej informacji oraz wszystkie projekty zgłoszone w tym roku do WBO znajdziecie na naszej stronie poświęconej Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

 

 

ulajZgłoś uwagę