Zobacz Wrocław z komina elektrociepłowni [ZDJĘCIA]

Najnowszy komin wrocławskiej Kogeneracji to nie tylko wytwór pracy inżynierów, który zapewnia nam czyste powietrze, ale i świetne miejsce z widokiem na Wrocław. Nam udało się podziwiać miasto i elektrociepłownię z góry tuż po zachodzie słońca. Wygląda pięknie! 

  • Na pierwszym planie zabudowania elektrociepłowni, Odrę przecina most Mieszczański. W tle widać m.in. wieżę kościoła Garnizonowego.

  • Zabudowania elektrociepłowni i Stare Miasto w tle.

  • Instalacja do odsiarczania na terenie Kogeneracji.

  • Elektrociepłownia po zmroku.

  • Z komina elektrociepłowni bez problemu dostrzeżemy Uniwersytet Wrocławski.


Nowy komin elektrociepłowni jest częścią nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin. Jego szczyt osiąga wysokość 115 metrów. Nie jest to najwyższy z trzech kominów Kogeneracji, ale i tak widoki, nawet z jego niższych pięter, zapierają dech w piersiach. Z góry niebanalnie wygląda zarówno sam zespół wrocławskich elektrociepłowni, jak i miasto. Bez problemu widać z niego wieże wrocławskich kościołów, m.in. katedry, kościołów garnizonowego czy Marii Magdaleny. W oczy rzucają się też wrocławskie biurowce: Sky Tower, Odra Tower i Silver Tower. Na wyciągnięcie ręki jest całe Nadodrze. 

Komin został wykonany z tworzywa FRP (fiber-reinforced polimer), które gwarantuje m.in. antykorozyjność. Został przywieziony do Wrocławia w 20 elementach wyprodukowanych w Krakowie. Każdy z nich miał średnicę wynoszącą 6,5 m i wysokość 3,8 m. Komin został zbudowany z 10 odrębnych odcinków, każdy o wysokości ok. 7 metrów i średnicy ok. 6,5 metrów. Przy jego budowie wykorzystano technologię budowy od góry. Oznacza to, że odcinek zamontowany jako pierwszy poprzez „wypychanie” docelowo jest elementem ostatnim (znajduje się na górze komina). Montaż jednego elementu komina zajmował średnio ok. trzech dni.

fot. Janusz Krzeszowski

Widok z komina elektrocieplowni kamery on-line

Zgłoś uwagę