Wrocław Respect – Sylwester na Rynku 2019 [PROGRAM, WIDEO]

Koncerty Ewy Farnej, Kamila Bednarka i Sound’n’Grace, występy wrocławskich artystów, tajemnicza Gwiazda Północy i spektakularna oprawa – to tylko część atrakcji największej zabawy sylwestrowej w mieście. Co jeszcze nas czeka?

  • sylwester, wroclaw, rynek

    fot. UM


Miejski Sylwester 2019, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się pod hasłem „Wrocław Respect”.

– Zostaliśmy przy nim, ponieważ słowo „respect” oznacza szacunek, a ja głęboko wierzę, że jako mieszkańcy miasta spotkań mocno się z nim utożsamiamy – mówi Paweł Gołębski, reżyser, a zarazem prowadzący imprezę. 

Paweł Gołębski: – Zapraszamy wszystkich, dla których ważne są takie wartości, jak szacunek, otwartość i tolerancja. Pragniemy, by wspólna zabawa zjednoczyła wrocławian i osoby, które przyjechały do nas z innych stron Polski i świata, ludzi o każdym kolorze skóry, każdej narodowości, preferencji czy wyznania, w każdym wieku.

Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku do zabawy dołączą m.in. tysiące młodych ludzi, którzy pod koniec roku przyjadą do Wrocławia na Europejskie Spotkanie Młodych Taizé.

Integracyjna scena 

Koncerty gwiazd będą przeplatane występami artystów z Wrocławia. Zobaczymy m.in. twórców spektaklu „Prometeusz”, czyli akrobatów z agencji artystycznej Everest, bębniarzy Beats Beasts, a pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego zaśpiewa Wrocław Respect Choir – chór wrocławian.

– Co do wykonawców, z racji tego, że mamy taki rok przełomowy 2020, zaprosiliśmy dwudziestoparolatków, którzy swoją karierę zaczynali na początku tego wieku – mówi Krzysztof Maj, dyr. Strefy Kultury Wrocław. – Wystąpią Kamil Bednarek – bardzo pozytywna postać, zawsze uśmiechnięty i dobrze znany wrocławianom. W barwach i Polski, i Czech, nie mniej pozytywna Ewa Farna. A dla gości z Taizé, ale oczywiście dla wszystkich, którzy przyjdą na Rynek – chór Sound’n’Grace – czyli wspólne, radosne, energetyczne i zachęcające do zabawy śpiewanie – wylicza Krzysztof Maj. 

Zobacz relację z konferencji, na której organizatorzy odkrywają prawie wszystkie karty na temat tegorocznego Wrocław Respect

W tym roku organizatorzy zaprosili na scenę także osoby z niepełnosprawnościami: solistów i grupy. Wystąpią m.in. poruszający się na wózkach kibice Śląska Wrocław, artyści z Integracyjnego Teatru Arka oraz ekipa z Café Równik – pierwszej w Polsce kawiarni, w której barmanami i kelnerami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną – jedni z 30 Kreatywnych Wrocławia 2019, a ostatnio również wyróżnieni przez prezydenta Polski nagrodą „Dla Dobra Wspólnego”

Tego świat nie widział…

Kilka minut przed północą, tuż po życzeniach prezydenta, zobaczymy coś, czego jeszcze świat nie widział: przebój tegorocznego Męskiego Grania „Sobie i Wam”, który 200 osób wykona współnie... w języku migowym. Razem zaśpiewają także jedną z najpiękniejszych piosenek o miłości – „I want to know what love is” zespołu Foreigner.

Minutę przed wybiciem dwunastej pojawi się na scenie Gwiazda Północy, czyli wielka osobowość, która odliczy z publicznością ostatnie przed Nowym Rokiem 10 sekund.

Będzie nią gwiazda sportu wrocławskiego i światowego, medalistka olimpijska Renata Mauer-Różańska. Ale jak ten „znicz zapłonie”, jeszcze organizatorzy nie zdradzają, natomiast podkreślają, że niewątpliwie jest to także nawiązanie do przyszłorocznej olimpiady w Tokio oraz bardzo ważnego sportowego wydarzenia, które już w lutym 2020 rozegra się we Wrocławiu – do Mistrzostw Europy w Strzelectwie Sportowym.

Już w 2020 roku rozpocznie się set DJ Gambita, z tancerzami, z chórem Macieja Wojciechowskiego, wszyscy zaśpiewają słynne „Sing Hallelujah!” Dr. Albana – dla Wrocławia, dla młodzieży z Taizé, dla świata.    

Wszystkie blaski północy

Nie będziemy witać Nowego Roku fajerwerkami, ale... ulewą serpentyn i confetti. Do tego niezwykłego pokazu da sygnał Gwiazda Północy. Plac Gołębi rozbłyśnie także tysiącami świateł, nie zabraknie dymów, iskier, ogni i innych widowiskowych efektów.

Dzięki nowoczesnej technologii scena będzie się przeobrażać w kolejne wrocławskie mosty, m.in. Rędziński, Grunwaldzki, Tumski. Kilkadziesiąt stroboskopów i reflektorów sprawi, że ratusz zamieni się w największy w Polsce, mrugający kolorofon, a cały plac stanie się dyskoteką pod gwiazdami.

Bez barier  

W tym roku wrocławski sylwester będzie jeszcze bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalnie dla nich wraz z Fundacją Katarynka organizatorzy przygotują dostępną dla wózków inwalidzkich platformę i pakiet rozwiązań, które umożliwią pełen udział w imprezie także osobom niewidomym (audiodeskrypcja) i niesłyszącym (dzięki pętli indukcyjnej, pomagającej odczuwać rytm i wibracje).

Na scenie obok artystów pojawią się (widoczni także na ekranach) tłumacze języka migowego, którzy przez całą imprezę będą przekładać teksty piosenek dla osób niesłyszących.

O tym, jak będzie wyglądał tegoroczny Wrocław Respect, poinformowali 27 listopada (od lewej): Krzysztof Maj – dyr. Strefy Kultury Wrocław, Paweł Gołębski – reżyser i prowadzący tegoroczną imprezę oraz Bartłomiej Skrzyński – reprezentujący prezydenta Wrocławia, rzecznik osób z niepełnosprawnościani i dyr. Biura Wrocław bez Barier, fot. mawi/wroclaw.pl

– Zależy nam na tym, żeby to było przełomowe wydarzenie – mówi Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław bez Barier. – Dlatego że nie zawsze osoby z niepełnosprawnością chcą czegoś „dedykowanego” tylko dla osób na wózkach albo tylko dla osób niewidomych lub niedosłyszących. Chcemy mainstreamu miasta, chcemy uczestniczyć w takich wydarzeniach, w których biorą udział inni wrocławianie i cała Europa. Dlatego przeprowadziliśmy castingi dla osób z niepełnosprawnościami, które będą brały udział w niezwykłym pokazie choreograficznym, przygotowanym przez Maćka „Glebę” Florka – wyjaśnia Bartłomiej Skrzyński.

Pomyślano także o osobach, które nie wejdą do strefy imprezy. Wszystko, co dzieje się na scenie, będzie można zobaczyć na dwóch, ogromnych ekranach. Jeden z nich zostanie ustawiony na północnej pierzei Runku, drugi w pobliżu pomnika Fredry.

Sylwester będzie transmitowany na oficjalnej stronie Wrocławia na Facebooku – Wroclaw [Wroclove].

Sylwestrowy niezbędnik

  • Sylwestrowa zabawa rozpocznie się o godz. 19.30.
  • Na pl. Gołębi będzie się można dostać przez jedno z kilku wejść –bramki będą otwarte od godz. 19.00.
  • Pierwsze 2020 osób, które pojawią się na Rynku, by wejść na imprezę, dostanie pamiątkowe szaliki, przedstawiające dłonie w uścisku.  
  • Zabawa będzie trwała do godz. 2.00.
  • Zasady bezpieczeństwa – podobnie jak w ubiegłych latach na pl. Gołębi nie wnosimy: alkoholu, materiałów pirotechnicznych, szklanych butelek, niebezpiecznych narzędzi i innych przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Stojący przy bramkach pracownicy ochrony będą mieli prawo sprawdzić zawartość toreb i plecaków.

współpraca: Beata Turska

wideo: Patryk ZałęcznyZgłoś uwagę