2 kwietnia Wrocław dołącza do akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu”

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie. Jak co roku, z tej okazji wiele wrocławskich budynków i instytucji podświetlonych zostanie na niebiesko. Z kolei w pojazdach MPK można oglądać krótki filmik o autyzmie.

  • stadion wrocław

    Stadion Wrocław, zdj. arch.


Organizatorom kwietniowej akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” zależy, by jak najwięcej ludzi poznało sposób funkcjonowania i myślenia osób ze spektrum autyzmu. 

– Niektórzy z nas patrzą jeszcze na takich ludzi, jak na osoby niepełnosprawne. To błąd. Potrafią oni w wielu przypadkach pracować lepiej i wydajniej od większości z nas – dodaje Jacek Śmigieł, autor akcji propagującej autyzm.  

Wrocław dołącza do akcji

W tym roku do akcji – online lub podświetlając swój budynek na niebiesko – dołączają m.in.: Stadion Wrocław, Hydropolis, Kino Nowe Horyzonty, wrocławskie MPK, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, kluby sportowe Gwardia Wrocław oraz Panthers Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet SWPS Wrocław. 

– Jak co roku dołączamy do akcji, podświetlając membranę stadionu na niebiesko. Rozświetlimy ją na kilka godzin, rozpoczynając od wczesnych godzinach wieczornych, żeby efekt naszej akcji był jak najbardziej widoczny – mówi Kacper Cecota, rzecznik prasowy Stadionu Wrocław.

W pojazdach MPK, na ekranach, można także zobaczyć filmik o osobach ze spektrum autyzmu. Autorkami spotu są Wiktoria Nosewicz i Agata Golanowska, studentki terapii zajęciowej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz wolontariuszki fundacji „Potrafię Pomóc”.

– MPK Wrocław nie tylko przewozi pasażerów, ale także, gdy tylko może, uczestniczy w promowaniu ważnych społecznie postaw. W tym momencie, poprzez wyświetlany w naszych pojazdach film, przypominamy, czym jest autyzm i że nie dyskwalifikuje on nikogo z prowadzenia normalnego życia – mówi Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

We Wrocławiu działania Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu wspiera EFAS włączając się do akcji „2 kwietnia ubiorę się na niebiesko dla autyzmu".  

Pokaż się z niebieskim akcentem

Organizatorzy akcji „Na niebiesko dla Autyzmu” zachęcają także, aby 2 kwietnia wrzucić na swoje profile społecznościowe zdjęcie z kolorem niebieskim w roli głównej, oznaczyć dodatkowo profil asperIT i dodać hasztag #Aspirujemy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce żyje ponad 400 tys. osób ze spektrum autyzmu.

– Konsekwencja, skrupulatność, doskonała pamięć. To tylko niektóre z wielu wyjątkowych cech, jakie posiadają osoby ze spektrum autyzmu. Ich niebywałe umiejętności mogą sprawdzić się świetnie chociażby w branży IT. Celem tej akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród ogólnej społeczności, ale przede wszystkim wśród pracodawców – opowiada Karolina Zych, koordynatorka akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu”.

 

 Zgłoś uwagę